Zamknij

Ile wynosi dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 roku?

art. sponsorowany + 15:37, 29.01.2025 Aktualizacja: 15:38, 29.01.2025
pixabay pixabay

Dodatek za pracę w porze nocnej, jak sama nazwa wskazuje, przysługuje pracownikom wykonującym pracę o takiej porze. Wynosi on 20% godzinowej stawki, jaka wynika z minimalnej płacy w danym roku kalendarzowym. W 2025 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4 666 złotych, co ma znaczny wpływ na wysokość dodatku za pracę w porze nocnej. Co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat? Jak przedstawia się minimalne wynagrodzenie za pracę w porze nocnej w danych miesiącach? O czym musimy pamiętać?

Dodatek za pracę w nocy

Z pewnością dodatek za pracę w nocy interesuje każdego pracownika, który często pracuje nocną porą. Co istotne, w tym wypadku pracodawca może dowolnie ustalać kwoty dodatku na wyższym poziomie. Minimalne wynagrodzenie za pracę nocą na początku roku 2025 kształtuje się następująco:

  • Styczeń - 168 godzin pracy - wysokość dodatku brutto za 1 h pracy: 5,55 zł (4 666 / 168 h x 20%)
  • Luty - 160 godzin pracy - wysokość dodatku brutto za 1 h pracy: 5,83 zł (4 666 / 160 h x 20%)
  • Marzec - 168 godzin pracy - wysokość dodatku brutto za 1 h pracy: 5,55 zł
  • Kwiecień - 168 godzin pracy - wysokość dodatku brutto za 1 h pracy: 5,55 zł
  • Maj - 160 godzin pracy - wysokość dodatku brutto za 1 h pracy: 5,83 zł

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na portalu Poradnik Pracownika. Warto zauważyć, że praca w nocnej porze wykonywana stale przez pracowników poza zakładem nocnym może być wynagradzana ryczałtem zamiast dodatkiem. Wysokość ryczałtu z kolei odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w nocnej porze!

Praca w porze nocnej

Niektórzy pracodawcy zlecają swoim pracownikom wykonywanie pracy w nocnych godzinach, co może wiązać się z charakterem prowadzonej firmy i uwarunkowaniami technologicznymi. Zazwyczaj taka praca odznacza się większą uciążliwością w porównaniu do pracy w dzień, dlatego Kodeks pracy wskazuje na szczególne wymagania pozwalające na złagodzenie takich uciążliwości. W jakich godzinach odbywa się praca w porze nocnej? Przepisy prawne mówią o tym, że pora nocna obejmuje osiem godzin pomiędzy godzinami 21:00 a 7:00, przy czym pracodawca może określić, na jakie godziny ma przypadać taka pora. Nie zawsze jest ona określana tak samo dla każdego pracownika. Czasami wyznaczane są różne zakresy 8 godzin pory nocnej, pod warunkiem, że przypadają one pomiędzy wskazanymi godzinami. 

Czy można odmówić podejmowania pracy w nocnych godzinach? Bardzo często taka praca jest nieodzownym elementem działania wielu firm, jednak nie każdy pracownik musi się na to zgadzać. W Kodeksie pracy nie znajdziemy ogólnego praca do odmowy dla każdego zatrudnionego, jednak istnieją grupy pracowników chronione przed obowiązkiem pracy w nocy lub mogące odmówić takiej pracy, bez ponoszenia konsekwencji. Takie osoby to głównie kobiety w ciąży, pracownicy młodociani, rodzice dzieci do 8 roku życia i osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Z kolei pozostali pracownicy muszą wykonywać swoje obowiązki zawodowe zgodnie z rozkładem czasu pracy, który niejednokrotnie obejmuje nocne godziny. Odmowa bez uzasadnionej przyczyny może zostać potraktowana jako naruszenie obowiązków pracowniczy i generować konsekwencje dyscyplinarne. 

Praca w porze nocnej to dla wielu osób ogromne wyzwanie. Nasz organizm jest nastawiony na sen w godzinach nocnych, co zostaje naruszone przez konieczność wykonywania pracy. Na szczęście tacy pracownicy mogą liczyć na dodatek za pracę w porze nocnej, wynoszący 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym. Dzięki temu uzyskujemy nieco wyższe wynagrodzenie, stanowiące sporą zachętę dla pracownika do wykonywania pracy nocą. 

Podsumowując, warto zauważyć, że dodatek za pracę w nocnej porze jest wypłacany każdym pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i wykonującym obowiązki nocną porą. Już podczas poszukiwania nowej pracy warto dowiedzieć się, czy konieczna będzie praca w godzinach nocnych, gdyż nie każdy podchodzi do tego z entuzjazmem. Istnieją także pewne grupy pracowników, które mogą odmówić wykonywania pracy nocą. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%