Elewacja jest poniekąd wizytówką naszego domu. To właśnie ona jako pierwsza rzuca się w oczy wszystkim, którzy postanowili nas odwiedzić. Dlatego nie możemy podjąć decyzji o materiale na elewacji pochopnie.
Bohaterką naszego tekstu będzie blacha trapezowa, która doskonale sprawdza się jako pokrycie elewacji. Dziś sprawdzimy, jak trapezy wypadają na tle innych materiałów, które spotykamy na elewacjach. Czy stanowi ona najlepszy wybór? Przekonajmy się!
Podejmowanie architektonicznych decyzji wiąże się z uwzględnieniem wielu aspektów, które są kluczowe w tworzeniu spójnych projektów. Zatem, co jest najważniejsze podczas dobierania materiału na elewację?
Ogromne znaczenie ma przyjęty dla budynku styl. Elewacja musi zostać stworzona w zgodzie z przyjętymi przez nas założeniami. Trzeba pamiętać o tym, by zachować spójność między bryłą a fasadą. Istnieje też pewien stylistyczny klucz, który pozwoli nam na łatwe dobranie elewacyjnego materiału pod konkretną projektową ideę. Przykładowo, jeśli nasz budynek utrzymany jest w tradycyjnych rysach, to dobrym wyborem będzie elewacja z tynku lub cegły. Jeśli jednak postawiliśmy na nowoczesny projekt, to wskazane będzie utworzenie elewacji ze szkła lub betonu.
Jedną z ważniejszych kwestii w przypadku wybierania pokrycia dla elewacji są koszty. Budowa domu potrafi pochłonąć naprawdę duże nakłady finansowe, więc bardzo ważne jest znalezienie rozwiązania, które będzie jakościowe, a jednocześnie nie zrujnuje naszej kieszeni. Pamiętajmy jednak, by nie stawiać na najtańsze materiały, ponieważ mogą one nie zdać egzaminu i na dłuższą metę się nie sprawdzą. Warto przyjrzeć się ofercie firmy Blachy Pruszyński, która posiada blachy trapezowe w wysokościach od 6 do 200 mm.
Przy wybieraniu materiału na elewację musimy wziąć pod uwagę również przepisy lokalne. Czasami takie reguły narzucają wygląd budynków w danej okolicy, dlatego ich lektura jest konieczna, zanim podejmiemy finalną decyzję o estetycznym kształcie elewacji.
Ostatnim czynnikiem, o którym należy pamiętać są warunki atmosferyczne. Musimy mieć na uwadze pogodę, która najczęściej gości w naszym regionie. Źle dobrana do warunków atmosferycznych elewacja nie wytrzyma zbyt długo.
Trzeba przyznać, że inwestorzy mają w czym wybierać. Przedstawiamy wszystkie materiały, które sprawdzą się jako pokrycie elewacji:
Drewno
Jest to jedna z bardziej stylowych elewacji, które są dostępne na rynku. Ogromną zaletą drewna jest wysoka izolacyjność, zarówno dźwiękowa, jak i termiczna. Jedynym minusem opisywanego rozwiązania jest konieczność regularnej konserwacji.
Cegły oraz płyty klinkierowe
Rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w klasycznych aranżacjach. Cegła jest droższym rozwiązaniem, zaś płyty klinkierowe są opcją bardziej przystępną cenowo.
Kamień
Kamień bardziej występuje na budynkach jako dopełnienie elewacji, a nie jej oś. Zatem możemy powiedzieć, że jest on bardziej elementem ozdobnym projektu.
Tynk
Tynk jest najpopularniejszym materiałem elewacyjnym i nie zanosi się, żeby coś miało zabrać mu pozycję lidera. Jest tani, przystępny w instalacji oraz prezentuje się fenomenalnie. Warto również podkreślić, że daje on ogromne możliwości aranżacyjne. Wyróżniamy kilka rodzajów tynku, od najatrakcyjniejszego cenowo tynku mineralnego, do najbardziej jakościowego tynku silikonowego.
Deski kompozytowe
Uznawana za dobrą alternatywę dla drewna. Najmocniejszymi stronami desek kompozytowych są odporność na korozję, promieniowanie słoneczne oraz wszelkiego rodzaju grzyby.
Blachy
Są stosowane na elewacji od niedawna. Metalowa elewacja jest pomysłem uniwersalnym, który sprawdzi się na domach utrzymanych zarówno w klasycznej, jak i modernistycznej konwencji. Osobiście rekomendujemy wykorzystanie blachy trapezowej, które nie ulegają odkształceniom pod wpływem nieprzystępnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo, blacha pokryta jest powłoką ochronną, co dodatkowo wzmacnia jej trwałość.