Zamknij

Liturgia na zewnątrz kościoła - to jedno z zaleceń biskupa

16:22, 24.03.2021 | J.Z
Skomentuj fot. Płońsk w Sieci
REKLAMA

W środę poznaliśmy wskazania pastoralne Biskupa Płockiego Piotra Libery na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2021. Ze względów epidemiologicznych i wciąż trudnej sytuacji z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, hierarcha zaleca m.in. umożliwienie wiernym uczestnictwo w nabożeństwach poza kościelnymi murami. 

1. Szczególne wyrazy pobożności i formy kultu liturgicznego praktykowane w naszym kraju w czasie świąt paschalnych (jak np. procesje, kaplica adoracji, Grób Pański czy błogosławieństwo pokarmów), mogą być zastosowane w określonym zakresie i skromniejszej formie, przy odpowiedniej staranności, z zachowaniem środków ostrożności i przepisów sanitarnych.

2. Można umożliwić wiernym uczestnictwo w liturgii na zewnątrz kościoła, na wolnym powietrzu, na terenie przykościelnym, z zachowaniem odpowiednich zasad. Należy w tym celu odpowiednio nagłośnić teren wokół kościoła i ewentualnie przygotować stosowne miejsca. Na drzwiach kościoła powinna być także umieszczona informacja przypominająca państwową normę sanitarną, związaną z limitem osób w kościele.

3. Należy dbać o jak najczęstsze sprzątanie i dezynfekowanie przestrzeni świętej, a także umożliwić wiernym odkażanie rąk przy wejściu do kościoła oraz przypominać uczestnikom liturgii o zasłanianiu ust i nosa. Zgodnie ze wskazaniami służb sanitarnych szafarze powinni zwrócić szczególną uwagę na zachowanie higieny rąk (po umyciu i odkażeniu rąk należy trzymać je złożone i dotykać nimi tylko tego, co konieczne, unikając dotykania np. złożonymi rękami własnej twarzy w czasie modlitwy). Przed i po Komunii Św. należy odkazić ręce. Komunii udziela się według zasad przypomnianych przez Komisję Liturgiczną KEP - kliknij TU.

4. Jeśli zachowuje się tradycyjne procesje Wielkiego Tygodnia (procesja z palmami oraz procesja rezurekcyjna), powinny one w tym czasie odbywać się w formie skromniejszej, np. z udziałem celebransa i asysty, tak aby wierni mogli pozostać na swoich miejscach.

5. W czasie pandemii można wszelkie pocałunki liturgiczne zastąpić gestem skłonu (ucałowanie ołtarza, księgi). W Wielki Piątek celebrans sam może ucałować Krzyż.

6. Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego transmitowane na żywo z katedry przez kanał YouTube KRDP mają pierwszeństwo przed transmisjami parafialnymi.

źródło: Płońsk w Sieci. 

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

OświeconyOświecony

11 0

Uczestnicy tych przedstawień powinni być spisywani i z automatu powinni dostawać zakaz pomocy medycznej - niech bozia was uleczy 12:19, 25.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GąbiniakGąbiniak

6 0

Czarna mafia się dogadała z rządem i koronawirusem ;) W żniwa liczy się zysk, a nie zdrowie 12:22, 25.03.2021


0%