Zamknij

Chorujesz na covid i jesteś z gminy Gąbin? Wypożycz pulsoksymetr.

09:07, 15.03.2021 | J.Z
Skomentuj fot. Razem-dla Miasta i Gminy Gąbin
REKLAMA

Jednym z bardzo istotnych parametrów w przebiegu zakażenia koronawirusem jest tzw. saturacja czyli nasycenie krwi tlenem. Aby kontrolować swoje parametry w warunkach domowych należy mieć pulsoksymetr. To proste w obsłudze urządzenie pomaga nam określić w jakim stanie są nasze płuca. Stowarzyszenie Razem-dla Miasta i Gminy Gąbin realizuje projekt polegający na wypożyczaniu pulsoksymetrów osobom mieszkającym na terenie Miasta i Gminy Gąbin, które chorują na Covid-19. Wypożyczenie jest bezpłatne, a pulsoksymetry są dostarczane bezpośrednio do domu chorego. 

Stowarzyszenie Razem-dla Miasta i Gminy Gąbin już kolejny raz realizuje projekt mający na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii koronawirusa. W minionym roku członkowie stowarzyszenia wraz z partnerami realizowali projekt polegający na szyciu i dostarczaniu maseczek do miejsc, których pracownicy bezpośrednio walczą z epidemią lub spotykają się z dużą liczbą ludzi w swoich miejscach pracy. 

Stowarzyszenie realizuje teraz kolejny projekt, na który pozyskało dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt pn. "Bezpieczny mieszkaniec w czasie epidemii. Dezynfekcja miejsc publicznych i wsparcie najbardziej potrzebujących" polega na prowadzeniu dezynfekcji miejsc publicznych oraz wypożyczaniu pulsoksymetrów mieszkańcom Miasta i Gminy Gąbin, którzy chorują na Covid-19. Działania stowarzyszenia bardzo mocno wspiera Ochotnicza Straż Pożarna w Gąbinie. 

Jak wypożyczyć pulsoksymetr od stowarzyszenia Razem-dla Miasta i Gminy Gąbin?

Są dwie drogi - pierwsza (rekomendowana) to napisanie wiadomości mail na adres [email protected] z prośbą o wypożyczenie pulsoksymetru. Wiadomość powinna zawierać adres gdzie członkowie stowarzyszenia dostarczą urządzenie oraz numer telefonu kontaktowego. Jeśli ktoś nie ma możliwości wysłania wiadomości na skrzynkę mailową może skontaktować się z Prezesem Stowarzyszenia Jakubem Ziółkowskim pod numerem telefonu 660-269-998. Podczas rozmowy zostanie ustalony sposób przekazania pulsoksymetru. 

Jak obsługiwać pulsoksymetr?

  • Włącz urządzenie przyciskiem znajdującym się na przedniej części obok wyświetlacza. Na wyświetlaczu pojawi się napis "Finger Out".
  • Nałóż urządzenie na palec wskazujący dowolnie której ręki (nie zakładaj pulsoksymetru na palec jeśli masz na nim opatrunek, plaster lub bandaż. Przed badaniem należy go usunąć. U pań zaleca się usunięcie lakieru do paznokci, tipsów i innych elementów ozdobnych)
  • Nie badaj saturacji chwilę po wejściu do domu kiedy palec może mieć niższą temperaturę niż reszta ciała. 
  • Po wykonaniu odczytu zdejmij urządzenia z palca. Urządzenie za chwilę samo się wyłączy. 

Jaki wynik powinien nas zaniepokoić?

Saturacja prawidłowa to 95-100% nasycenia krwi tlenem. Wartości poniżej powinny być powodem do kontaktu z lekarzem lub wezwania odpowiedniej pomocy do domu. U pacjentów chorujących na Covid-10 może dojść do stanu kiedy pacjent nie czuje, że jest niedotleniony. Stanowi to bardzo duże zagrożenie i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Jeśli pulsoksymetr wskazuje wartości prawidłowe, a chory czuje się źle lub ma duszności powinien również zgłosić się do lekarza. 

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%