Zamknij

Obostrzenia przedłużone. Dzieci z klas I-III wrócą do szkół.

19:34, 11.01.2021 | J.Z
Skomentuj fot. Ministerstwo Zdrowia
REKLAMA

Podczas konferencji prasowej minister edukacji Przemysław Czarnek i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o terminie powrotu dzieci z klas I-III do szkół. To, jak wcześniej zapowiadano, termin 18 stycznia. Zdecydowano się także przedłużyć obowiązujące obostrzenia. 

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. Przygotowano wytyczne dla szkół. Jak informuje Ministerstwo Edukacji, opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa.

- Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły - informuje Ministerstwo Zdrowia. 

Minister edukacji Przemysław Czarnek podkreślił, że uruchomienie nauczania stacjonarnego w klasach I-III jest bardzo ważne.

- Zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne, najbardziej uciążliwe dla uczniów, rodziców i nauczycieli - powiedział. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że była to "trudna decyzja, podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dot. dalszego rozwoju pandemii w Polsce".

- Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę. Wielka Brytania pobiła niedawno rekord ponad 60 tys. zakażeń dziennie. We Francji i w Niemczech dzienna liczba zachorowań wynosi 12-15 tys. Widzimy pewnego rodzaju przyspieszenie pandemii, co wiąże się z nowymi mutacjami koronawirusa. W Czechach i na Słowacji sytuacja również ulega pogorszeniu. Oba te kraje przedłużają obostrzenia. Państwa europejskie podejmują działania asekuracyjne, zabezpieczające społeczeństwo przed rozwojem pandemii. Sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie. Nie mamy żadnego drastycznego skoku zachorowań, nie mamy dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 proc - powiedział Adam Niedzielski. 

Od 18 stycznia rząd zdecydował się na utrzymanie wszystkich dotychczasowych obostrzeń, oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach 1-3. Zasady bezpieczeństwa zostały przedłużone do 31 stycznia. 

źródło: Express Kaszubski

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz