Zamknij
REKLAMA

Nikt nie spodziewał się takich Świąt Wielkanocnych.

19:34, 23.03.2020 | J.Z
Skomentuj
REKLAMA

Biskup Płocki Piotr Libera w oparciu o Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „W czasie COVID-19” z dnia 19 marca 2020 roku oraz Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach z dnia 21 marca 2020 roku, biorąc pod uwagę obecną sytuację sanitarną w Polsce wydał zarządzenie dotyczące sprawowania uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy. Wszystko wskazuje na to, że Wielkanoc w tym roku będzie wyjątkowa...

Wielki tydzień z ograniczonym udziałem wiernych i ministrantów...

W swoim zarządzeniu Biskup Piotr Libera informuje, że uroczystości Wielkiego Tygodnia mogą się odbywać z udziałem wiernych do 50 osób w kościele. Księżom może pomagać tylko dwóch ministrantów. Księża mają przypominać parafianom, że nieobecność na liturgiach WIelkiego Tygodnia nie jest grzechem w obliczu epidemii. Biskup przedłużył dyspensę od udziału w niedzielnej Mszy Świętej do 12 kwietnia, a więc do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego włącznie. 

Wielkanoc bez okazałego Grobu Pańskiego...

Zgodnie z zaleceniami, parafie nie przygotują ołtarzy wystawienia tzw. ciemnic, do których przenoszono Najświętszy Sakrament. Adoracja indywidualna może odbywać się tylko do godziny 20. Należy zrezygnować także z budowy okazałego Grobu Pańskiego. Na bocznym ołtarzu lub w pobliżu prezbiterium można urządzić skromne miejsce do wystawienia Najświętszego Sakramentu. W Wielki Piątek Adoracja będzie mogła odbywać się do godziny 21. 

Nie będzie błogosławieństwa pokarmów...

W Wielką sobotę nie wolno organizować tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach lub poza nimi. Stwarzałoby to duże niebezpieczeństwo zarażenia zarówno wiernych jak i kapłanów. Wierni w poranek wielkanocny mają odmówić Błogosławieństwo stołu. Tekst tej modlitwy będziemy publikować na naszym portalu. 

Nie będzie warty w nocy i procesji rezurekcyjnej...

Wszystko wskazuje na to, że strażacy i harcerze nie będą pełnić warty przy Grobie Pańskim. W tym roku, zgodnie z zarządzeniami pełnienie warty jest zabronione. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie procesji. Nie będzie można też udostępnić wiernym wody święconej w pojemnikach jak było do tej pory. Zgodnie z zaleceniami Biskupa woda będzie mogła być dystrybuowana tylko w małych butelkach. 

Jak widać, Święta Wielkanocne nie będą takie same jak do tej pory. Wielkanoc jako najważniejsze święto, posiadające piękną oprawę i liturgię musi zostać bardzo ograniczone. Wszystko po to aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronowirusa. Wprowadzone zasady należy zrozumieć i modlić się w intencji ustąpienia epidemii. 

źródło: Diecezja Płocka

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz