Zamknij

Dom parterowy czy piętrowy zalety i wady

00:00, 25.06.2022 artykuł sponsorowany

Budowa domu to wielkie wyzwanie zarówno finansowe, jak i logistyczne. Jednym z najważniejszych pytań, które pojawia się jeszcze przed wyborem projektu, jest metraż domu oraz to czy ma być parterowy czy raczej piętrowy.

Dom wkomponowany w otoczenie

Dom, by wyglądał elegancko musi być spójny z otoczeniem. Jest to jeden z najważniejszych warunków stworzenia posesji, która jest harmonijna. Decydując się na dom parterowy trzeba pamiętać, że jest on bardziej rozłożysty niż budynki piętrowe. Taki dom będzie wyglądał ładnie wyłącznie na większej działce. Dom parterowy, który stanie na małej działce znacznie zmniejszy dostępną przestrzeń. Może się okazać, że nie starcza nam miejsca na wygospodarowanie warzywniaka, placu zabaw dla maluchów czy miejsca na grilla. Warto również pamiętać, że dom piętrowy łatwiej usadowić na małej działce tak, by nie stykał się z ogrodzeniem czy domem sąsiadów. Tylko dom, który będzie usytuowany w przemyślany sposób zapewni właścicielom spokój i intymność.

Konstrukcja domu jednorodzinnego

Warto pamiętać, że nie tylko metraż ma duże znaczenie. Należy dom dopasować do potrzeb rodziny. Dom parterowy ma wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie. Jest to bardzo wygodne dla rodzin, w których są małe dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. Poruszanie się po schodach kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie może być bardzo uciążliwe dla młodej mamy, niebezpieczne dla dzieci i często niewykonalne dla osób starszych. Młode małżeństwa, których budżet często jest ograniczony, mogą wybrać dom parterowy ze spadzistym dachem. Jest to propozycja dla tych osób, które w perspektywie mają powiększenie rodziny. Jest to rozwiązanie, które w pierwszym etapie ogranicza koszty wykończenia domu. Można postawić dom, ale z wykończeniem poddasza wstrzymać się do momentu, gdy stanie się ono potrzebne. Dom parterowy, który ma płaski dach to idealna propozycja dla osób, które nie mają dużej rodziny. Często jest to dom wybierany przez starsze małżeństwa, których dzieci opuściły już rodzinne gniazdo. Rodzice mogą wszystkie pomieszczenia zlokalizować na jednym poziomie, co pozwala stworzyć dom elegancki, nowoczesny i jednocześnie funkcjonalny. Dużą zaletą domu parterowego jest możliwość wpisania go w otaczający ogród. Połączenie domu oknami tarasowymi z zielenią za oknem sprawia, że dom staje się przytulny. Okna tarasowe można umieścić nie tylko w salonie, ale również w sypialni czy gabinecie. Dom zintegrowany z ogrodem może być bardzo swojski i przytulny. Trzeba jednak zadbać, by był również spokojny i cichy. Ważne, by działka była dobrze ogrodzona i wyciszona. Można to osiągnąć sadząc żywopłot czy stawiając eleganckie ogrodzenie.

Dom piętrowy czy parterowy – który jest tańszy w budowie?

Ustalenie kosztów budowy domu jest dosyć trudne. Trzeba pamiętać, że na koszty wpływają nie tylko technologie oraz materiały, z których będzie wykonany budynek, ale również stopień skomplikowania projektu domu piętrowego i parterowego. Dach wielospadowy, lukarny czy dodatkowy balkon będą wpływały na podwyższenie kosztów budowy. Bardzo ważnym czynnikiem jest również metraż domu. Bardzo częstym błędem jest przeszacowanie ilości potrzebnych metrów. Dodatkowa sypialnia, łazienka dla gości czy gabinet pana domu okazują się często pokojami, które są używane sporadycznie. Decydując się na budowę domu w użytkowym poddaszem można wykończenie poddasza odłożyć na późniejszy termin. Trzeba jednak pamiętać, że dach, który jest bardziej skomplikowany jest droższy do położenia. Większe są również koszty jego ocieplenia. Ważnym elementem poddasza są okna, które trzeba zamontować już na etapie budowy domu. Jest to również duży koszt. Trzeba również pamiętać, że budowa domu parterowego jest łatwiejsza, a co za tym idzie trudniej jest popełnić błędy, których usuniecie może okazać się kosztowne. Również czas budowy domu parterowego jest krótszy, co może mieć duże znaczenie dla osób, które wynajmują dotychczas zajmowane mieszkanie. Dom parterowy czy piętrowy - zalety i wady każdego z tych rozwiązań są inne. Odpowiedź, który z tych domów jest korzystniejszy zależy wyłącznie od potrzeb, które musi spełnić budynek, by każdy z członków rodziny mógł w nim komfortowo funkcjonować.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%