Zamknij

Co zawrzeć w umowie kupna sprzedaży auta?

08:22, 22.11.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:23, 22.11.2024
pixabay pixabay

Umowa kupna sprzedaży auta zazwyczaj jest zawierana wtedy, gdy podejmujemy transakcję z osobą fizyczną. Kodeks cywilny wskazuje, że powinna ona zawierać istotne elementy związane z transakcją, co pozwala odróżniać ją od innych umów i nadawać jej moc prawną. Co warto zawrzeć w umowie kupna sprzedaży samochodu? O czym należy pamiętać w takiej sytuacji? Dlaczego tak ważna jest pisemna forma umowy kupna sprzedaży auta?

Umowa kupna sprzedaży samochodu

W jakiej formie powinna być zawarta umowa kupna sprzedaży? Okazuje się, że przepisy nie wskazują formy, w jakiej należy zawrzeć taką umowę. Można to zrobić ustnie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest papierowa wersja umowy. Niekiedy dokument jest potrzebny przykładowo do okazania w urzędzie skarbowym lub w wydziale komunikacji! Poza tym pisemna wersja przydaje się w razie ewentualnego sporu między kupcem a sprzedającym. W ramach umowy kupna sprzedaży auta, sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia własności pojazdu na kupca. Wydaje mu przedmiot umowy, a kupiec natomiast ma za zadanie go odebrać i zapłacić ustaloną kwotę. Co istotne, umowami sprzedaży mogą być osoby fizyczne i prawne, bez ograniczeń. Należy je dokładnie oznaczyć, co pozwoli na sprawną identyfikację. Więcej ważnych informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Najważniejsze dane w umowie kupna sprzedaży auta

Jakie informacje trzeba zawrzeć w umowie kupna sprzedaży pojazdu? Przede wszystkim znacznie mają dane identyfikacyjne obu stron, adresy zamieszkania, czy też serie i numery dowodów osobistych. Sprzedawcą może być tutaj pełnomocnik posiadający pełnomocnictwo udzielone przez właściciela auta. Najważniejszymi danymi, jakie należy zawrzeć we wspomnianej umowie, są:

  • Data oraz miejsce zawarcia (data wpływa na termin rejestracji auta i dotyczy ubezpieczenia)
  • Strony umowy - ich dokładne dane
  • Dokładny opis przedmiotu umowy, czyli marka auta, rok produkcji, nr rejestracyjny, nr silnika, kolor, nr nadwozia, aktualny przebieg itp. 
  • Cena sprzedaży - podana wartościowo i słownie
  • Informacja o tym, kiedy pojazd zostanie przekazany kupcowi
  • Oświadczenie kupca o tym, że zna stan techniczny samochodu
  • Określenie, która strona ponosi koszty dotyczące zawarcia umowy
  • Podpisy sprzedającego i kupującego

Co jeszcze ma znaczenie? Pod spodem możemy zostawić miejsce na uwagi dodatkowe, zwłaszcza gdy auto jest używane i posiada niesprawne elementy. Ponadto, w uwagach wskazujemy dodatkowe elementy wyposażenia pojazdu, podnoszące jego wartość. Nie chodzi tutaj i standardowe wyposażenie, lecz o dodatkowe - wewnętrzny monitor pokładowy, bagażnik dachowy itp. Jak widzimy, w umowie wskazujemy cenę sprzedaży auta w formie słownej i wartościowej. Należy mieć na uwadze to, że kwota zawarta w takiej umowie nie jest wyznacznikiem wartości, która powinna zostać opodatkowana poprzez podatek PCC. Jest on regulowany od ceny rynkowej! Jeżeli zatem cena rynkowa jest wyższa niż cena na umowie, przyjmowana jest ta pierwsza wartość dla celów podatkowych. Podatnik nie musi płacić podatku PCC wtedy, gdy nabywa auto na podstawie umowy o wartości nie przekraczającej 1000 złotych. Podatek od zakupu samochodu wynosi 2 procent od wartości rynkowej samochodu. 

Kupno samochodu to ważna decyzja, którą trzeba dokładnie przemyśleć. Zazwyczaj decydujemy się na zakup pojazdu używanego, zwłaszcza gdy nie możemy sobie pozwolić na nowy pojazd prosto z salonu. W takiej sytuacji konieczna staje się umowa kupna sprzedaży auta, najlepiej wykonana w formie pisemnej. Mimo tego, że przepisy nie wskazują na dokładną formę umowy, warto zadbać o tę kwestię. Sporządzenie dokumentu nie jest trudnym zadaniem - każdy poradzi sobie z tym w łatwy i szybki sposób. Najważniejsze jest to, aby wskazać datę i miejsce zawarcia umowy, dane obu stron, opis przedmiotu transakcji, cenę sprzedaży (wartościowo i słownie) i podpisy każdej strony. Dokument najczęściej sporządzamy w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej strony, czyli dla kupującego i sprzedającego samochód. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%