Zamknij

Co warto wiedzieć o badaniach na pasożyty jelitowe?

09:35, 19.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:35, 19.09.2024

Badania na pasożyty jelitowe można wykonać w zaciszu domowym, korzystając z domowych testów. Dzięki temu dowiemy się, czy niepożądani goście mieszkają w organizmie i podejmiemy dalsze kroki w tym temacie. Niestety u wielu osób występują tasiemce w kale i inne pasożyty, z czego często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Jakie są wskazania do wykonania badania na pasożyty jelitowe? Jakie objawy daje tasiemiec w kale? Co musimy wiedzieć na ten temat?

Badania na pasożyty

Skuteczne badania na pasożyty pozwolą nam wykryć przyczynę różnych dolegliwości. Jeśli chodzi o wskazania do wykonania testów domowych na obecność pasożytów, są one następujące:

  • Bóle brzucha
  • Biegunki lub zaparcia
  • Tłuszczowe stolce
  • Owrzodzenia żołądka
  • Owrzodzenia jelita grubego
  • Bóle nad spojeniem łonowym, częstomocz i krwiomocz
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Astma oskrzelowa
  • Zapalenie jelita czczego i dwunastnicy itp. 

Pamiętajmy o tym, że pasożyty mogą siać spustoszenie w naszym organizmie, osłabiając go i odbierając nam siły. Wywołują wiele niepożądanych dolegliwości, które bywają mylone z innymi chorobami. Wskazana jest zatem konsultacja u lekarza, który zleci dalsze badania i wskaże skuteczny proces leczenia pasożytów w jelitach.

Tasiemiec w kale

Dosyć częstym problemem jest też tasiemiec w kale. Zakażenie tasiemcem może być bezobjawowe, dlatego przez długi czas nie wiemy o istnieniu pasożyta w swoim organizmie. Niekiedy jednak dochodzi do objawów takich jak bóle brzucha, utrata masy ciała (tasiemiec pobiera część składników odżywczych z organizmu), zaburzenia trawienia (zaparcia i biegunki), widoczne ogniska pasożytnicze w kale, niedobory witamin i minerałów (pasożyty zaburzają wchłanianie minerałów i witamin) itp. W jaki sposób odbywa się leczenie tasiemca w kale? Przede wszystkim trzeba zastosować odpowiednie leki przeciwpasożytnicze, wskazane przez lekarza. Nie bez znaczenia jest też diagnostyka w profesjonalnej klinice, obejmująca badania i konsultacje wraz z receptą. Zazwyczaj stosowane są tutaj środki zawierające prazykwantel - są one skuteczne w usuwaniu pasożyta z organizmu ludzkiego. Po wdrożeniu leczenia zalecane jest też regularne badanie kału, aby potwierdzić skuteczność terapii. Należy cały czas monitorować stan swojego zdrowia, dzięki czemu można szybko reagować w razie powikłań lub zaawansowanego zakażenia! W tym wypadku pomoc specjalistów jest nieoceniona. 

Czy można uniknąć zakażenia tasiemcem? Oczywiście, że tak. Musimy przede wszystkim przestrzegać higieny osobistej i spożywać odpowiednio ugotowane mięso. Unikajmy mięsa surowego i niedogotowanego, zwłaszcza wieprzowego. Dodatkowo ogromnie ważne jest mycie rąk przed posiłkiem i po korzystaniu z toalety, co stanowi ochronę przed infekcjami pasożytniczymi. Jeżeli odpowiednio zadbamy o swoje zdrowie, bez wątpienia zminimalizujemy ryzyko zakażenia tasiemcem w swoim organizmie. Gdy jednak występują niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego, postawmy na badania domowe na pasożyty i konsultację u doświadczonego specjalisty. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%