Zamknij

List motywacyjny krok po kroku – niezbędne wskazówki i przykłady

Artykuł sponsorowany + 00:00, 30.08.2024
Materiały partnera Materiały partnera

Jeśli podczas przeglądania ofert pracy trafiasz na informację, że pracodawca wymaga złożenia listu motywacyjnego, to po prostu Twoim zadaniem będzie napisanie go. W ten sposób masz szansę udowodnić, że nadajesz się na dane stanowisko, a do tego dasz się lepiej poznać. Być może to właśnie ten dokument przybliża Cię do upragnionego stanowiska.

  • List motywacyjny bardzo często ma istotne znaczenie w procesie selekcji kandydatów na dane stanowisko.
  • W liście motywacyjnym musisz przede wszystkim uargumentować swoją chęć do podjęcia pracy w danej firmie.
  • Skuteczny list motywacyjny przyciągnie uwagę rekrutera już od pierwszego akapitu. Zacznij od podkreślenia swoich kompetencji, pokaż tym samym, co firma może zyskać decydując się na podjęcie współpracy z Tobą.

Jaka jest struktura listu motywacyjnego?

List motywacyjny to nic innego jak krótki i formalny tekst napisany z myślą o osobie rekrutującej w danej firmie. Musisz przy tym pamiętać, że należy w nim uwzględnić kilka ważnych informacji. Oto one:

  • Dane kandydata - czyli imię i nazwisko, adres i kontakt telefoniczny.
  • Dane adresata - sprawdź w ogłoszeniu, do kogo ma trafić list, np. do dyrektora oddziału, rekrutera z HR, kierownika itp. Jeśli tego nie wiesz, napisz ogólnie.
  • Wprowadzenie wraz z uzasadnieniem, dlaczego starasz się o to stanowisko.
  • Rozwinięcie w drugim akapicie, uwzględniające Twoje doświadczenie, umiejętności, osiągnięcia zawodowe i uzasadnienie, dlaczego masz idealny profil na dane stanowisko.
  • Zakończenie listu wraz z podpisem.

Pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien powielać informacji przekazanych w CV. A jeśli szukasz nowego zatrudnienia, to zwróć uwagę na ciekawe oferty pracy w Krośnie i aplikuj już dziś.

Jak napisać list motywacyjny? Wskazówki i przykłady

Jak napisać dobrze list motywacyjny, aby przekonać do siebie rekrutera? Oto ważne wskazówki i przykłady treści, które uwzględnić podczas tworzenia listu motywacyjnego.

1. Wskaż miejsce znalezienia oferty pracy i chęć udziału w rekrutacji.
Przykład: Szanowni Państwo, ogłoszenie opublikowane w serwisie Pracuj.pl wzbudziło moje zainteresowanie i dlatego z przyjemnością aplikuję na stanowisko XYZ. Wierzę, że moje kompetencje oraz doświadczenie specjalisty na podobnym stanowisku pozwolą mi wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej.

2. Uzasadnij, dlaczego nadajesz się na to stanowisko. Pamiętaj, aby dopasować umiejętności, które chcesz wyróżnić, do wymagań danej profesji.
Przykład: W ciągu dwóch lat pracy w firmie X jednym z moich obowiązków było XYZ. W tym celu organizowałem/zajmowałem się/analizowałem/tworzyłem itp. XYZ. Zdobyte doświadczenie chętnie wykorzystam w nowym miejscu pracy.

3. Przedstaw swoją motywację do pracy w wybranej firmie. Skup się na konkretach, które udowodnią, że wiesz, gdzie i dla kogo chcesz pracować. Udowodnij, że zasługujesz na rozmowę kwalifikacyjną, pokazując jakie korzyści z zatrudnienia Twojej osoby będzie miała nie tylko firma, ale też i Ty.
Przykład: Z podziwem patrzę zarówno na tradycję firmy X, jak i jej chęć wprowadzania innowacji. Bacznie śledzę wdrażanie pomysłów w zakresie XYZ. Jestem pewien, że moje umiejętności w obszarze XYZ i biegła znajomość języka angielskiego mogą przyczynić się do ekspansji firmy na arenie międzynarodowej. To będzie również dla mnie niezwykłe doświadczenie, podczas którego rozwinę swoje umiejętności negocjacji z klientami zagranicznymi.

4. Pamiętaj o krótkim zakończeniu, w którym wyrazisz nadzieję na pozytywne rozpatrzenie Twojej kandydatury.
Przykład: Mam nadzieję, że pojawi się możliwość osobistej rozmowy kwalifikacyjnej. Wówczas dokładniej opowiem o moich kompetencjach i pomysłach.
Kiedy znajdziesz ciekawą ofertę pracy w Olecku lub w innej interesującej Cię lokalizacji, zrób pierwszy krok w stronę nowego zatrudnienia. Prześlij do pracodawcy rzetelne CV oraz dobrze napisany list motywacyjny, jeśli tego wymaga.

Podsumowanie

Pracodawcy doceniają odpowiednio napisany list motywacyjny, z pewnością jest on wartością dodatnią podczas rekrutacji. Nie zapomnij dostosować treści do danego stanowiska i profilu firmy. Przede wszystkim musisz skoncentrować się na zwięzłym opisie swojej osoby, umiejętnościach i doświadczeniu tak, by osoba czytająca list, miała ochotę Cię poznać. Uważaj także na ewentualne błędy. Sprawdź plik przed wysłaniem.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%