Zamknij

Co warto wiedzieć o podatku dochodowym?

art. sponsorowany + 15:03, 19.07.2024 Aktualizacja: 15:03, 19.07.2024
pixabay pixabay

Podatnicy stosujący opodatkowanie na zasadach ogólnych ulegają opodatkowaniu zgodnie z progiem podatkowym, który wskazuje na podstawę obliczenia podatku. To oznacza, że musimy dowiedzieć się, jakie są progi podatkowe w 2024 roku w przypadku stosowania skali podatkowej. Jaki jest nowy schemat obliczania podatku? O czym muszą wiedzieć podatnicy i jakie korzyści odczuwają w związku ze zmianami?

Progi podatkowe 2024

Bez wątpienia podatek dochodowy jest ważnym zagadnieniem, które interesuje każdego przedsiębiorcę. Pamiętajmy o tym, że sposób obliczania podatku tego typu jest wskazany w ustawie o PIT - wyliczenia odbywają się zarówno na zaliczkach opłacanych przez podatnika w trakcie roku, jak i w związku z zeznaniem rocznym, składanym po zakończonym roku. Jeśli podstawa obliczenia podatku jest mniejsza niż 120 tysięcy złotych, wtedy podatek  to 12% minus kwota zmniejszająca podatek. Z kolei gdy podstawą jest więcej niż 120 tysięcy złotych, podatek dochodowy to 10 800 zł plus 32% nadwyżki ponad 120 tysięcy złotych. W 2022 zmniejszyła się stawka podatku z 17 do 12%, dlatego zmianie uległa też wysokość kwoty zmniejszającej podatek! Jest to wysokość podatku od kwoty wolnej od opodatkowania. W efekcie kwota zmniejszająca podatek wynosi obecnie 3 600 złotych, czyli 12%x30 000 zł. W 2024 roku ta kwota nie uległa zmianie - jest zatem taka sama, jak w roku poprzednim. Więcej informacji w tym zakresie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Korzyści dla podatników

Czy wprowadzone zmiany są korzystne dla podatników? Oczywiście, że tak, że zmniejszenie stawki podatku dochodowego w pierwszym progu podatkowym oznacza mniejszy podatek do zapłaty. Wyliczenie można bardzo wygodnie dokonać w systemie wFirma.pl, gdzie zaliczka na podatek jest liczona automatycznie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. To oznacza, że uwzględniana jest obniżona stawka podatku 12% w pierwszym progu podatkowym i nowa kwota zmniejszająca podatek - czyli 3 600 złotych. Aby wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy, przechodzimy do zakładki Start - Podatek dochodowy - Wylicz podatek. Następnie klikamy Zobacz szczegóły wyliczenia i widzimy już kwotę zmniejszającą podatek! Dzięki temu cały proces jest szybki, wygodny i komfortowy dla każdego przedsiębiorcy. 

Co to są progi podatkowe? Najprościej rzecz ujmując, są to określone kwoty dochodu, po których przekroczeniu trzeba liczyć się z wyższą stawką podatku. W naszym kraju system podatkowy bazuje na progresji podatkowej, dlatego im wyższy dochód podatnika, tym większa stawka podatku. A czym jest skala podatkowa? To pojęcie znane także pod nazwą opodatkowania na zasadach ogólnych. Warto wiedzieć, że stanowi podstawową formę opodatkowania dla działalności gospodarczych w Polsce. W takiej sytuacji podatek dochodowy ulega regulowaniu zgodnie ze stawką 12% od dochodu do kwoty 120 tysięcy złotych oraz stawki 32% od nadwyżki dochodu powyżej wspomnianej kwoty. Z kolei kwota wolna od podatku jest tą kwotą, która (jak nazwa wskazuje) nie ulega opodatkowaniu. Wynosi ona w Polsce 30 tysięcy złotych rocznie. Te ważne informacje powinien znać każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Oczywiście w razie wątpliwości, zawsze można skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów, którzy doskonale znają się na przepisach i działaniach w tym zakresie. 

Podatek dochodowy

Czym jest podatek dochodowy? Jak powszechnie wiadomo, jest to obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz państwa, które jest zależne od dochodu podatnika. Dochód natomiast jest przychodem, pomniejszonym o koszty jego uzyskania. Nie zapominajmy o tym, że liczne grono podatników korzystać można z odliczeń oraz ulg podatkowych. Spore znaczenie ma to, że podatek dochodowy odnosi się zarówno do osób fizycznych (jest to PIT), jak i do osób prawnych (jest to CIT). 

Podsumowując, warto zauważyć, że podatek dochodowy jest niezwykle ważnym pojęciem dla każdego podatnika. W tym wypadku musimy dokładnie znać progi podatkowe i inne ważne zagadnienia, takie jak np. skala podatkowa. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%