Zamknij

Bezpieczeństwo w górach. Co powinien wiedzieć każdy turysta?

15:11, 26.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:11, 26.03.2024

Chodzenie po górach może stać się doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Pozwoli na aktywne spędzanie czasu oraz relaks w zapierających dech w piersiach "okolicznościach przyrody". Stanie się świetnym sposobem na odkrywanie najpiękniejszych zakątków naszego kraju, stanowiąc przy tym ciekawą alternatywę dla tradycyjnych treningów na siłowni. Każdy turysta powinien zadbać jednak o bezpieczeństwo w czasie wędrówki. Jak to zrobić?

Jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w górach?

Góry zachwycają pięknymi widokami, czystym powietrzem i dziką przyrodą. Warto pamiętać jednak o tym, że wymagają odpowiednich przygotowań oraz wiedzy, która pomoże nam uniknąć potencjalnych zagrożeń. Największym niebezpieczeństwem pozostają częste zmiany pogody, wśród których możemy wymienić niespodziewane ulewy oraz burze śnieżne. Śliskie podłoże sprzyja dodatkowo upadkom i kontuzjom. Turyści są narażeni ponadto na zgubienie drogi we mgle oraz silne działanie promieni słonecznych.

Wędrówki wymagają jednocześnie przygotowania psychicznego. Niektórzy turyści mogą wpaść w panikę lub zasłabnąć w momencie zauważenia przepaści. Mniej doświadczeni sportowcy powinni wybierać łatwiejsze trasy, o mniej ekstremalnej ekspozycji. Wśród zagrożeń możemy wymienić także ryzyko lawinowe oraz dzikie zwierzęta. Szczególnie niebezpieczne pozostają matki w towarzystwie młodych. Podczas wędrówki unikaj kontaktu ze zwierzętami. Ugryzienie może prowadzić do śmiertelnej w skutkach wścieklizny.

Jak przygotować się do trekkingu w górach?

Podstawą każdych przygotowań powinno być sprawdzenie prognozy pogody przed wyruszeniem na szlak. Pamiętaj o tym, aby weryfikować komunikaty GOPR-u i TOPR-u. Zapisz sobie także numer alarmowy 985 (oraz +48 601 100 300), z którego będziesz mógł skorzystać w ekstremalnej sytuacji. Pamiętaj o tym, aby nie podróżować samemu i dobrze zaplanować trasę całej wędrówki. Przed wyruszeniem poinformuj swoją rodzinę, gdzie będziesz przebywać, udostępnij im trasę trekkingu wraz z planowaną godziną powrotu. W przypadku opóźnień Twoi bliscy będą mogli poinformować służby o zaginięciu.

Dobrze spakuj również plecak podróżny. Nie zapomnij o świeżej wodzie, przekąskach oraz apteczce, w której znajdziesz opatrunki, wodę utlenioną oraz podstawowe leki. W czasie marszu przydadzą się jednocześnie latarki na baterie, papierowa mapa oraz zapasowe powerbanki. Pamiętaj o tym, aby naładować telefon (i powerbanki!) przed podróżą.

Jaką odzież zabrać w góry?

Przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi ochroni Cię odpowiednio dopasowana odzież. Podstawę wyposażenia powinno stanowić stabilne obuwie. Buty do wspinaczki muszą być dopasowane do warunków atmosferycznych. Zimą sięgaj po te z wyższą cholewką, która dodatkowo ustabilizuje kostkę. Podczas zakupów zwróć także uwagę na rodzaj bieżnika. Gumowa podeszwa powinna umożliwiać bezpieczne poruszanie się po każdej, nawet najbardziej śliskiej nawierzchni.

Kupiłeś już buty gore tex? Nie zapomnij o znalezieniu kurtki przeciwdeszczowej oraz spodni turystycznych, które zapewnią komfortowe poruszanie się w różnych warunkach. Odzież trekkingowa wyróżnia się wysoką odpornością na zużycie i zniszczenia, dzięki czemu sprawdzi się w każdej sytuacji. Dodatkowo ochroni użytkownika przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi oraz przed zadrapaniami. Podczas zakupów weź pod uwagę przepuszczalność powietrza.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%