Przesył ładunków z punktu nadawczego do punktu odbiorczego często okazuje się skomplikowanym procesem, który wymaga zaangażowania więcej niż jednej gałęzi transportu. W związku z potrzebą wykorzystywania tego typu rozwiązań w przewozie różnorodnych dóbr, powstał tak zwany transport kombinowany. Czym dokładnie jest? Na czym polega i jakie są zalety transportu kombinowanego?
Przewóz ładunków może odbywać się z pomocą różnych gałęzi spedycyjnych. Jednym z ciekawych rozwiązań, mających na celu jak najlepszy dobór odpowiednich form przewozu, jest transport kombinowany. Jego charakterystyczną cechą, odróżniającą go od innych tego typu usług, jest to, że początkowy i końcowy etap przewozu realizowany jest przez konkretną jednostkę transportową. Mowa tutaj o jednej z kilku opcji. Może to być samochód ciężarowy, nadwozi wymienne, kontener lub przyczepa. Zastosowanie jednej jednostki ładunkowej ma na celu między innymi oszczędność czasu i brak konieczności rozdzielania ładunku. Co więcej, kolejnym czynnikiem, który musi wystąpić, aby była mowa o transporcie kombinowanym, jest korzystanie z więcej niż jednej gałęzi transportu. W praktyce oznacza to, że bierze w nim udział niejedna firma transportowa, a skorzystać można z przewozu kolejowego, morskiego i wodno-śródlądowego.
Jak wspomniano wcześniej, w transporcie kombinowanym bierze udział więcej niż jedna firma transportowa. Korzystanie z usług innych operatorów warunkuje wariant przewozów kombinowanych. I tak, mamy w pierwszej kolejności transport bimodalny, który realizowany jest z wykorzystaniem dwóch gałęzi transportu. Co ważne, w tej opcji nie następuje przeładunek towaru, a wykorzystywany jest transport drogowy i kolejowy. Kolejnym rodzajem jest transport intermodalny. W tym wypadku wykorzystuje się jedną jednostkę ładunkową i co najmniej dwa środki transportu. Ostatnim z rodzajów jest transport multimodalny, w którym podobnie jak poprzednich wykorzystuje się więcej niż jeden wariant transportu, ale jednocześnie dopuszcza się zmianę jednostki ładunkowej w jej pierwotnej formie.
Ze względu na poziom skomplikowania tego rodzaju transportu, konieczne jest korzystanie z kilku gałęzi spedycyjnych. Co za tym idzie, potrzebna jest rozbudowana infrastruktura oraz nienaganna organizacja. Mówiąc o infrastrukturze mamy na myśli między innymi terminale przeładunkowe, które połączone są ze sobą siecią dróg. W całej procedurze wymaga się precyzyjnych planów przeładunku, który pozwoli wykonać całość zadania w optymalnym czasie. Tego typu planowanie wymaga od firmy spedycyjnej dużego doświadczenia i rozbudowanej logistyki.
Transport kombinowany ma wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest odpowiedź na złożone potrzeby klientów. Dzięki tego typu przewozom, towar może w optymalnym czasie trafić do odbiorcy w niemal każdym miejscu na globie. Korzystanie z transportu kombinowanego pozwala ponadto zaoszczędzić czas, a co za tym często idzie, także pieniądze. Co więcej, ten rodzaj przewozu pozwala realnie wpływać na ograniczenie emisji spalin. Jest więc korzystny dla środowiska naturalnego.