Zamknij

Bon na zasiedlenie – czym jest i komu przysługuje?

Artykuł sponsorowany + 08:42, 29.04.2025 Aktualizacja: 08:43, 29.04.2025
Fot. Materiały promocyjne partnera Fot. Materiały promocyjne partnera

Bon na zasiedlenie to forma wsparcia dla bezrobotnych przed 30. rokiem życia, oferowana przez powiatowe urzędy pracy. Umożliwia on pokrycie kosztów zmiany miejsce zamieszkania w związku z podjęciem pracy zarobkowej w innym miejscu. Komu dokładnie przysługuje bon i jakie obowiązki ma osoba korzystająca z programu?

  • Bon na zasiedlenie wspiera młode osoby, które chcą rozpocząć swoją ścieżkę kariery w miejscu innym niż dotychczasowe miejsce zamieszkania.
  • Aby otrzymać wsparcie, należy spełniać kilka konkretnych warunków i złożyć wniosek w urzędzie pracy.
  • Wysokość kwoty wypłacanej w ramach bonu zostanie określona w umowie pomiędzy bezrobotnym a starostą.
  • W przypadku niedopełnienia swoich obowiązków bezrobotny musi liczyć się z koniecznością zwrotu otrzymanych środków.

Czym jest bon na zasiedlenie?

Bon na zasiedlenie to kwota wypłacana osobom bezrobotnym, mająca pomóc w pokryciu kosztów związanych ze zmianą miejsca zamieszkania w ramach podjęcia pracy zarobkowej. Regulują go przepisy art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. O jego otrzymanie mogą się starać osoby:

  • przed 30. rokiem życia;
  • zarejestrowane jako bezrobotne;
  • gotowe do podjęcia pracy poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Poszukując ciekawych ofert pracy – bez względu na branżę – warto przejrzeć ogłoszenia dostępne w Internecie.

Bon na zasiedlenie – warunki otrzymania

W celu otrzymania bonu na zasiedlenie, osoba bezrobotna musi spełnić jednocześnie kilka warunków. Środki mogą zostać przyznane, jeżeli dana osoba będzie zatrudniona przez minimum pół roku, a za wykonywanie pracy otrzyma pensję w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. W związku z podjętą pracą musi ona również podlegać ubezpieczeniom społecznym. Istotnym warunkiem jest także odległość od dotychczasowego miejsca zamieszkania do nowego miejsca – nie może być ona mniejsza niż 80 km. Czas dojazdu i powrotu z pracy do domu musi z kolei wynosić łącznie co najmniej 3 godziny dziennie.

Szukasz pracy w Świnoujściu i okolicach? Sprawdź ogłoszenia na internetowych portalach!

Jak uzyskać bon na zasiedlenie?

Osoba bezrobotna, która chce starać się o otrzymanie funduszu z bonu na zasiedlenie, musi złożyć do starosty odpowiedni wniosek – jego wzór znajduje się zazwyczaj na stronie danego urzędu pracy. Jeżeli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, bezrobotny i starosta zawierają umowę, która skutkuje wypłatą odpowiedniej kwoty. To właśnie w treści dokumentu zostaje ustalona dokładna wysokość wsparcia finansowego – bon nie może być wyższy niż 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Umowa powinna ponadto określać termin wypłaty środków oraz sam sposób przekazania ich osobie bezrobotnej.

Bon na zasiedlenie a obowiązki pracownika

Dodatkowo osoba bezrobotna, która otrzyma bon na zasiedlenie, musi dopełnić kilku podstawowych obowiązków. Pierwszy, najważniejszy krok to przekazanie powiatowemu urzędowi pracy dokumentu, który potwierdza podjęcie zatrudnienia bądź innej pracy zarobkowej lub założenie działalności gospodarczej. Należy dołączyć do niego również oświadczenie o spełnieniu warunku związanego z odległością od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy. Osoba korzystająca z programu ma na to 30 dni od dnia otrzymania bonu.

Co więcej, w ciągu 8 miesięcy od momentu uzyskania wsparcia musi ona również udokumentować zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub prowadzenie własnej firmy przez okres 6 miesięcy. A co w przypadku utraty zatrudnienia lub zaprzestania prowadzenia działalności? W ciągu 7 następnych dni osoba bezrobotna musi przedstawić w urzędzie stosowne oświadczenie. Aby nie utracić prawa do bonu na zasiedlenie, w takiej sytuacji należy podjąć nowe zatrudnienie, a do 7 dni od rozpoczęcia nowej pracy – dostarczyć do urzędu oświadczenie o podjęciu nowego zatrudnienia i spełnieniu warunku odległości. W razie niewywiązania się z obowiązków osoba korzystająca ze wsparcia musi zwrócić kwotę bonu do 30 dni od terminu doręczenia wezwania od starosty.

Jeśli poszukujesz pracy w IT w Katowicach, w Internecie czeka na Ciebie wiele atrakcyjnych ofert.

Podsumowanie

Bon na zasiedlenie to forma wsparcia dla bezrobotnych osób, które nie ukończyły 30 lat i chcą podjąć pracę poza miejscem swojego dotychczasowego zamieszkania. Uzyskana w ramach bonu kwota ma pomóc w pokryciu kosztów związanych ze zmianą miejsca zamieszkania w ramach podjęcia pracy zarobkowej. Osoba, która otrzymała bon, ma pewne obowiązki, a w razie ich niedopełnienia – jest zobowiązana do zwrotu przyznanych jej środków.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%