Kierowcy regularnie przejeżdżający przez trasy otoczone terenem leśnym w okolicach Włocławka często widują znaki ostrzegające o dzikich zwierzętach przebiegających w poprzek drogi. Mimo że rozmieszcza się je w miejscach najbardziej zagrożonych, wypadki tego typu są niestety nieuniknione. Jak się zachować w trakcie takiego zdarzenia? Jakie czynności wykonać w pierwszej kolejności i gdzie zadzwonić? Chcemy przedstawić Ci odpowiedzi na te pytania i doradzić, co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie.
Sarny, jelenie, dziki, łosie czy daniele to zwierzęta, które ze względu na swoją masę najczęściej przyczyniają się do poważnych wypadków. Rozpędzone zwierzę automatycznie wymusza na kierowcy gwałtowne hamowanie, które w wielu przypadkach oprócz samego zderzenia prowadzi do zjechania na pobocze lub np. uderzenia w drzewo.
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jedno zwierzę przebiegające przez drogę może zwiastować ich większą gromadę. Kiedy znajdziesz się w sytuacji zagrożenia, zastosuj hamowanie awaryjne. W razie kolizji staraj się zachować spokój. Jeśli podróżują z Tobą pasażerowie, w pierwszej kolejności sprawdź, czy jest z nimi kontakt i jak się czują. Gdy ktoś odniesie poważne obrażenia, natychmiast wezwij karetkę. O ile dysponujesz polisą NNW, w razie uszczerbku na zdrowiu możesz starać się o odszkodowanie. Najlepsze oferty ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz na stronie http://kalkulatoroc.org.pl/porownywarka-ubezpieczen/.
Nie możesz blokować przejazdu innym kierowcom ani zagradzać drogi służbom ratunkowym. Jeśli to możliwe, przestaw auto w bezpieczne miejsce, uruchom światła awaryjne i ustaw w widocznym miejscu trójkąt ostrzegawczy.
Sprawdź, czy zwierzę oddycha, nie zbliżając się do niego zanadto, gdyż w panice spowodowanej szokiem oraz bólem może być ono niebezpieczne. Czym prędzej wezwij służby ratunkowe. Oprócz tego, że zostawienie rannego stworzenia na pastwę losu jest zwyczajnie niemoralne, czyn taki może też wiązać się z koniecznością zapłacenia wysokiej grzywny. Jeżeli w wypadku brał udział pies lub kot, możesz spróbować na własną rękę przetransportować zwierzę do weterynarza.
Wielu zarządców dróg stawia dziś te znaki z przezorności, gdyż w przeszłości musieli już oni ponosić koszty związane ze sprawami odszkodowawczymi. W świetle prawa ważne jest to, aby znaki stały w miejscach migracji zwierząt. Żeby ubiegać się o odszkodowanie w przypadku kolizji ze zwierzęciem, trzeba ustalić, na jakim odcinku drogi doszło do zdarzenia, sprawdzić i dowiedzieć się, kto jest jej zarządcą oraz czy została ona właściwie oznakowana. Od ręki otrzymać odszkodowanie mogą natomiast kierowcy, którzy wykupili autocasco dla swojego auta. Liczne oferty polisy AC porównasz na stronie kalkulatoroc.org.pl.
Jeśli znaki nie zostały umieszczone we właściwych miejscach, to masz dużą szansę na wygranie postępowania odszkodowawczego. W przypadku takiej sprawy konieczne jest przygotowanie właściwej dokumentacji, w skład której muszą wchodzić zdjęcia z miejsca wypadku ukazujące konkretne uszkodzenia oraz fotografie potwierdzające brak znaków ostrzegawczych, a także kopia policyjnej notatki. Podanie konkretnych statystyk związanych z danym fragmentem drogi oraz zeznania ewentualnych świadków mogą mieć znaczący wpływ na Twoje powodzenie w postępowaniu.
Miej na uwadze, że wszystkie powyższe porady dotyczą zdarzeń w Polsce, dlatego jeśli podobna sytuacja przytrafi Ci się np. w trakcie wyjazdu do Niemiec, skąd zamierzasz sprowadzić samochód, procedury mogą być inne. Z kolei o rejestracji w naszym kraju auta importowanego zza zachodniej granicy poczytasz na stronie http://kalkulatoroc.org.pl/rejestracja-samochodu-z-niemiec/.