19 czerwca o godzinie 11 w bazylice w Niepokalanowie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji XVI rocznicy tragicznej śmierci europosła Filipa Adwenta, córki Marii i rodziców. Rodzina zginęła w wypadku samochodowym w niewyjaśnionych do końca okolicznościach. Mszę św. koncelebrowaną odprawił i kazanie wygłosił ks. Wojciech Turek - prowincjał Towarzystwa św. Pawła. Liturgię swoim głosem wzbogacił solista scen warszawskich Tomasz Czapliński.
Uczestnicy kolejnej już corocznej uroczystości to liczne grono osób świeckich, duchownych i konsekrowanych. Niektórzy, nie mogąc osobiście uczestniczyć, a wśród nich wdowa po europośle Adwencie, przesłali listy, jak również bp Wojciech Osial, który m.in. zauważył, że pamięć o Filipie Adwencie trwa pomimo wielu przeciwności, pomimo pandemii. –„Tak musi być gdy chodzi o pobożne osoby”.
Uroczystości, których organizatorem był poseł na Sejm RP, minister Maciej Małecki, przy aktywnym wsparciu m.in. asystenta Pawła Stobnickiego, zgromadziły między innymi: siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z Warszawy, matkę prowincjalną Annę Uberman wraz z s. Jolantą Jankowiak - wikarią generalną ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny z Komorowa k. Pruszkowa, Siostry Urszulanki z Milanówka, Boromeuszkę z Żor, s. Klarę ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi z Łowicza. Spośród wielu obecnych księży wymienić należy ks. kan. Zbigniewa Krasa – kapelana Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Oprócz posła Małeckiego parlamentarzystów reprezentowała poseł Dominika Chorosińska. Jak co roku przybyli też samorządowcy i radni różnego szczebla. Filip Adwent szczególną estymą darzył wojskowych. To właśnie środowisko żołnierzy-andersowców było dla niego wielką szkołą polskości podczas wakacji w Anglii. Nie dziwiła więc obecność pułkownika Mariana Wasilewskiego wraz z małżonką dr. Anną, chor. Arkadiusza Mazurkiewicza, a także Bractwa Kurkowego na czele z podkanclerzym Sławomirem Ambroziakiem. Ponadto jak zawsze niezawodnie przybyły delegacje i pielgrzymi z Szydłowca, Warszawy, Skierniewic, Góry Kalwarii, Łodzi, Płocka, Milanówka, Grodziska Mazowieckiego, Otwocka, Sannik, Łowicza, Sochaczewa oraz reprezentacja Bractwa Różańcowego przy bazylice katedralnej w Łowiczu.
Niezwykle miłym akcentem było nadanie i wręczenie odznaczenia „Honor i Prawda" wraz z dyplomem, przyznanym dla Instytutu im. Filipa Adwenta oraz dla dr Alicji Adwent, przez Kapitułę Odznaczenia, reprezentowaną przez min. Aleksandrę Biniszewską oraz Bogdana Biniszewskiego - prezesa Fundacji „Lwów i Kresy”. Odznaczenia te odebrali córka Helena i syn Aleksy Adwent, reprezentujący rodzinę i wdowę-matkę.
Uroczystości zakończyły się możliwością wspólnego swobodnego spotkania i rozmów u gościnnych Franciszkanów, przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa i zasad sanitarnych.
Jednak głównym i najważniejszym celem uroczystości była Msza Święta koncelebrowana przez m.in. ks. kan. Zbigniewowa Krasa, ks. Krzysztofa Nalepę, ks. Mirosława Dziubę. Główny celebrans i kaznodzieja ks. prowincjał Wojciech Turek nawiązując do Ewangelii dnia, wygłosił piękne i mądre kazanie. W szczególny sposób wybrzmiały słowa Dobrej Nowiny: „Nie można dwóm panom służyć: Bogu i mamonie” oraz „Starajcie się naprzód o Królestwo Boże”. Ks. Turek przywołał też jeszcze słowa Pisma Świętego: „Twoje słowo panie jest pochodnią dla stóp moich, światłem na mojej ścieżce”. Odczuwanie tego obrazu dzisiaj może być trudniejsze, bo żyjemy w cywilizacji rozświetlonej.
* Filip Adwent urodził się 31 sierpnia 1955 roku w Strasburgu. Ojciec lekarz dentysta, wywodził się z wojskowej rodziny z Kresów. Matka urodzona we Francji, w 3 pokoleniu Polaków w Lille. Władał pięcioma językami. Po ukończeniu Liceum Katolickiego w Strasburgu rozpoczął studia medyczne na miejscowym Uniwersytecie. Po ich ukończeniu z wyróżnieniem uzyskał specjalizację z anestezjologii i reanimacji. W okresie stanu wojennego koordynował akcję pomocy pilotując transporty z darami z Francji do Polski. W 1996 roku osiedlił się w Grodzisku Mazowieckim. Oprócz praktyki lekarskiej zaangażował się w działalność patriotyczną ukazując uczciwie blaski i cienie przyszłej integracji z Unią Europejską. Jest autorem książek „Wyprzedaż Polskiej Ziemi” i „Dlaczego Unia Europejska jest zgubą dla Polski”. Po akcesji Polski do UE, jako kandydat bezpartyjny został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego z regionu Podkarpackiego, w którym zasłynął z bezkompromisowej obrony polskich interesów, ale także religii i moralności. Do ostatnich swoich dni organizował pomoc medyczną z Francji dla szpitali w tym regionie. Filip Adwent nie bał się stawać w obronie Polski i nienarodzonych. Mówił stanowcze „nie” aborcji i eutanazji, wyprzedaży ziemi polskiej, umniejszaniu rangi Polski na arenie międzynarodowej. Zmarł w wyniku obrażeń po wypadku samochodowym, który miał miejsce pod Grójcem 18 czerwca 2005 roku. Na miejscu zginęli jego córka Maria i ojciec Stanisław. Europoseł zmarł w szpitalu 26 czerwca 2005 roku w wieku 49 lat. Okoliczności wypadku do dziś nie zostały wyjaśnione.
źródło: Biuro Poselskie Macieja Małeckiego
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz