Zamknij

Ludowizna z Czermna opanowała gąbińską bibliotekę. Wyjątkowe spotkanie.

20:39, 17.03.2022 | .
Skomentuj fot. MGPB w Gąbinie
REKLAMA

11 marca w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Gąbinie miało miejsce spotkanie autorskie Pani Janiny Smagały pt. "Moja miłość do książki i folkloru". Organizatorem wydarzenia była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Gąbinie. Współorganizatorem była Szkoła Podstawowa w Czermnie oraz Zespół Ludowy Czermno. 

Pani Janina Smagała to wyjątkowa postać - śpiewaczka, współzałożycielka Zespołu Pieśni i Tańca Czermno, gość programów radiowych i telewizyjnych, działaczka Koła Gospodyń Wiejskich w Czermnie, miłośniczka i propagatorka folkloru ludowego, tradycji wielopokoleniowych, artystka ludowa.

Gościem specjalnym spotkania była Pani Krystyna Ledzion. Patronat gonorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Krzysztof Jadczak. Patronat medialny sprawował portal terazGabin.pl. Zaproszenie do współpracy przyjęła również współautorka książki "Kultura Ludowa Regionu Gąbińskiego:, nauczyciel Szkoły Muzycznej w Gąbinie - Joanna Domagała. 

Pierwsza część spotkania mówiła o miłości do książki. O licznych odwiedzinach bohaterki w gąbińskiej bibliotece oraz o tym jak się zrodził pomysł organizacji spotkania. Część tą prowadziłą kustosz biblioteki Ewa Lewandowska. 

Druga część, którą prowadziła Joanna Domagała przeznaczona była tematyce przyśpiewek i kultury ludowej. Panie wspominały między innymi przygotowania do publikacji książki i rozmawiały na przykład o przyśpiewkach ludowych, których Pani Janina ma spisanych sześćset. Niektóre z nich wybrzmiały podczas spotkania. 

Ostatnią część prowadziła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czermnie - Marzena Ledzion. Prezentowana była historia czermińskiej szkoły, nadania imienia, rozwoju kulturalnego oraz jak ważna jest dla całej społeczności szkolnej kultura ludowa i tradycja. 

Słowa uznania i okolicznościowe adresy na ręce zaproszonych Pań przekazał Burmistrz Krzysztof Jadczak. Po części oficnalnej, uczestnicy mogli podziwiać wystawę zdjęć.

źródło: MGPB w Gąbinie

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%