Zamknij

Dzień Bezpiecznego Internetu w gąbińskim Zespole Szkół.

09:41, 14.03.2022 | .
Skomentuj fot. ZS Gąbin
REKLAMA

9 marca w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. St. Staszica odbyła się szczególna lekcja – wzięli w niej udział uczniowie dwunastu szkół podstawowych i trzech ponadpodstawowych, wraz z opiekunami, w towarzystwie przedstawicieli wyższych uczelni, władz samorządowych i organizacji wspierających edukację. V Powiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 „Działajmy razem” był niezwykły nie tylko dlatego, że jubileuszowy, odbywał się w atmosferze postpandemicznej, naznaczonej niepokojem wywołanym wydarzeniami za wschodnią granicą Polski.

„…dziękujemy za udostępnienie swoich urządzeń – właśnie staliście się Państwo ofiarami cyberprzemocy!”, w taki sposób zostali przywitani zgromadzeni tuż po tym, jak wypełnili ankietę dotyczącą bezpieczeństwa sieciowego. Ten niewinny żart miał wprowadzić w główny temat spotkania, jakim było świadome korzystanie z możliwości jakie daje współczesna technologia i Internet. Wokół tego tematu obracały się kolejne etapy lekcji.

W szkolnych ławkach ustawionych na scenie usiedli uczniowie klasy 3 technikum informatycznego: Wojtek Duda, Kuba Górecki, Kacper Kowalski, Błażej Lotarski, Oliwier Mikołajczyk i Michał Żuchowicz, którzy już na początku uroczystości objaśnili zebranym czym jest DBI.

„Cieszymy się, że możemy Was gościć w naszych progach fizycznie, a nie tylko wirtualnie” – powiedziała na powitanie Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie Pani Jadwiga Irena Milewska, „…korzystanie z Internetu to nie tylko rozrywka, ale i duża odpowiedzialność”  dodała Pani Iwona Sierocka-Wicestarosta Powiatu Płockiego. Były to słowa, które przewijały się przez całą uroczystość w ustach prowadzących uroczystość p. Elizy Bałdygi i p. Piotra Pietracho oraz prelegentów.

„…jak to na lekcji zaczynamy od burzy mózgów” – tak rozpoczął się niezwykle ciekawy panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: p. Jadwiga Irena Milewska, p. Iwona Sierocka, p. Piotr Dymek, specjalista ds. bezpieczeństwa wykładowca Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, p. Marian Kuć, przedstawiciel Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku oraz nasz uczeń Wojtek Duda. Pierwszy temat, który poruszyli uczestnicy panelu traktował o skutkach pandemii w kontekście edukacji, żywa dyskusja pozostawiła wniosek, że bez względu na okoliczności potrzeba wiedzy i zaspokajanie własnych oczekiwań zawsze staną ponad wygodnictwem i bylejakością. Drugim zagadnieniem poruszanym przez dyskutujących były fakenews’y. Wypowiedzi prowadzących prowadziły do konkluzji, że najważniejsza jest staranna, wielotorowa weryfikacja źródeł informacji, szczególnie, jeśli przekazujemy ją dalej. Na koniec zapytaliśmy o konsekwencje spędzania coraz dłuższego czasu w towarzystwie mediów elektronicznych. Wśród wielu wypowiedzi, najważniejsza wydaje się troska o zdrowie fizyczne i psychiczne młodzieży. Ta część lekcji okazała się niezwykle emocjonująca i żywo zainteresowała wszystkich na sali.

„Zadaliśmy na dzisiejszą lekcję pracę domową w formie konkursu dla okolicznych szkół podstawowych i średnich. Prace oceniliśmy i czas, żeby je nagrodzić…” takimi słowami prowadzący uroczystość: p. Bałdyga i p. Pietracho wprowadzili obecnych do kolejnego etapu – rozstrzygnięcia konkursu o Puchar Starosty Płockiego Pana Sylwestra Tadeusza Ziemkiewicza na najwartościowszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu. W zorganizowanym po raz pierwszy konkursie brały udział pięcioosobowe zespoły  ze szkół podstawowych i średnich.

W czasie lekcji powinien pojawić się czas na relaks, takim z pewnością był występ p. Tomasza Obidowskiego, który zaśpiewał satyryczną „Piosenkę internetową” z repertuaru kabaretu Smile. Akompaniament zapewnili uczniowie naszej szkoły Michał Zawadzki i Przemek Stasiak, a w scence aktywny udział wzięli też Jakub Zarzycki i Adam Lewandowski.

„Po przyjemnej części naszej lekcji wezwiemy niektórych z obecnych do odpowiedzi…” Po tej zapowiedzi rozpoczęły się prelekcje zaproszonych gości.

Pierwszą przygotowała i wygłosiła online Pani Anna Wojtkowska z Fundacji Badań Społecznych. Wykład nosił tytuł: „Kiedy Internet zaczyna nam szkodzić? Oznaki e-uzależnień wśród dzieci i młodzieży”. Jako druga z wykładem pod tytułem „CYBER lekcje, czyli pomocna dłoń w edukacji o bezpieczeństwie w sieci” wystąpiła Pani Ewa Domańska, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie z ramienia NASK. Pani Ewa połączyła się z nami za pomocą programu Teams. Ostatnią, równie ciekawą prezentację przedstawił Pan Piotr Dymek – specjalista ds. bezpieczeństwa, wykładowca Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Tematem prelekcji było „Zwalczanie cyberprzestępczości w Polsce”.

Wszystkie wystąpienia okazały się bardzo interesujące i pouczające. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do poprawy świadomości zagrożeń istniejących w sieci oraz umiejętności ich unikania lub radzenia sobie z ich skutkami.

„Na początku spotkania poprosiliśmy o wzięcie udziału w krótkiej ankiecie, jeszcze raz dziękujmy za jej wypełnienie. Podsumujmy jej wyniki…” - ankieta skierowana do młodzieży, ale też dorosłych użytkowników sieci, w tym rodziców i nauczycieli, zawierała pytania m.in. o różne formy hejtu i cyberprzemocy, jakich doświadczyli ankietowani, o sposoby spędzania czasu w sieci i zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych. Podczas uroczystości prowadzący dokonali krótkiej analizy, jej wyniki stanowić też będą podstawę do realizacji konkretnych działań w czasie zajęć lekcyjnych. Trójka najszybciej odpowiadających w ankiecie uczestników została nagrodzona prezentami 😊

Następnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „STOP-HEJT” na plakat i prezentacje nagrodzonych prac.

Organizatorem konkursu była Pani Agnieszka Strzałkowska – nauczyciel przedmiotów graficznych w naszej szkole. Współorganizatorem i fundatorem nagród w tym konkursie było Stowarzyszenie IUVENES, a nagrody wręczyła Pani Joanna Matuszewska – prezes stowarzyszenia.

„Zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci Internet były tematem działań  realizowanych w ostatnich tygodniach w ramach obchodów DBI w naszej szkole” – po tej zapowiedzi został wyświetlony na ekranie film przygotowany przez Bartka Wolińskiego z pomocą Wojtka Dudy, Karola Bugaja i Kacpra Kowalskiego. A było co pokazać, bowiem m.in. na lekcjach poświęconych fakenews'om uczniowie układali scenariusze scenek pokazujących mechanizm rozprzestrzeniania się fałszywych informacji przekazywanych w sieci; młodzież, pracująca w trzyosobowych grupach wykazała się sporą kreatywnością, efekty były zaskakujące i spektakularne. W czasie przerw wyświetlany był film, w którym uczniowie i nauczyciele opowiadali, jak zmieniło się ich postrzeganie Internetu w kontekście pracy zdalnej wywołanej pandemią koronawirusa. Ponadto grupa uczniów przeprowadziła w klasach ankietę na temat cyberprzemocy, a na telebimie wyświetlane były zasady bezpiecznego zachowywania się sieci Internet. Grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w lekcji online pt. „Ciało nie określa” zorganizowanej przez fundację SaferInternet. Temat był związany z problematyką hejtu.

A rano przed uroczystością w świetlicy szkolnej p. Piotr Dymek przeprowadził warsztaty pt. „Bezpieczeństwo danych osobowych w Internecie”.

„Kochani, otwórzcie notatki i …”, po tych słowach uczniowie przypomnieli zgromadzonym zasady bezpiecznego internetu.

Na koniec p. Dyrektor wraz z organizatorami Powiatowego Konkursu Wiedzy z zakresu Dnia Bezpiecznego Internetu p. Elżbietą Ostrowską, p. Elizą Bałdygą i p. Piotrem Pietracho wręczyli nagrody i wyróżnienia. Tym razem organizowany po raz piąty konkurs był przeprowadzony w szkolnych pracowniach szkolnych informatycznych. Konkurs również był organizowany w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i średnie.

„Dziękujemy Pani Dyrektor Jadwidze Irenie Milewskiej za wsparcie w przygotowaniu dzisiejszej uroczystości, Panu Sylwestrowi Tadeuszowi Ziemkiewiczowi, Staroście Płockiemu za objęcie patronatem uroczystości i ufundowanie nagród, Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku i Mazowieckiemu Samorządowemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku za patronat honorowy, Pani Iwonie Sierockiej oraz Panu Marianowi Kuciowi z MSCDN, że zaszczycili nas swoją obecnością, Pani Annie Wojtkowskiej z fundacji Badań Społecznych, Pani Ewie Domańskiej z NASK i Panu Piotrowi Dymkowi, wykładowcy MUP za interesujące prelekcje, Stowarzyszeniu Iuvenes za ufundowanie nagrody specjalnej, wszystkim działającym w naszej szkole stowarzyszeniom i Radzie Rodziców za wsparcie uroczystości. Dziękujemy uczniom szkół podstawowych i średnich, którzy wzięli udział w naszych konkursach i uroczystości oraz nauczycielom i dyrekcji tych szkół za umożliwienie im tego – bez Was to wydarzenie nie miałoby sensu. - mówią organizatorzy

Więcej informacji - kliknij tutaj. 

opracowanie: Piotr Pietracho, Eliza Bałdyga

korekta: terazGabin.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%