Zamknij

Tydzień Zdrowia Psychicznego w Zespole Szkół w Gąbinie.

09:55, 10.03.2021 J.Z Aktualizacja: 09:57, 10.03.2021
Skomentuj fot. pixabay.com fot. pixabay.com

W związku z obchodzonym 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją pedagodzy szkolni Kamilla Krakowska oraz Agata Sztygiel z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie wyszły z inicjatywą zorganizowania Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Każdego dnia począwszy od poniedziałku 22 lutego do 26 lutego zostały zaproponowane uczniom, rodzicom i nauczycielom różne inicjatywy.

Celem tego przedsięwzięcia było upowszechnienie wiedzy na temat depresji, szczególnie młodzieńczej, promowanie profilaktyki depresji, zwiększenie świadomości uczniów i rodziców na temat depresji oraz zwrócenie uwagi na to, aby nie lekceważyć pewnych objawów, które mogą świadczyć o depresji. Materiały były przesyłane poprzez dziennik elektroniczny Librus, Teams i umieszczane na szkolnej stronie internetowej oraz Facebooku. Uczniowie, rodzice i nauczyciele otrzymywali różne broszury, prezentacje multimedialne, filmiki, filmy krótkometrażowe oraz poradniki na temat depresji.

Działanie to wsparli również wychowawcy, którzy podczas zajęć online ze swoimi wychowankami podejmowali tematykę depresji. Przygotowane zostały informacje o instytucjach, w których można szukać pomocy tj. poradnie, stowarzyszenia, fundacje, centra pomocowe, telefony wsparcia. W ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów pod hasłem „Depresja w moich oczach”. Tę inicjatywę wsparł Radny miasta i gminy Gąbin pan Tomasz Nowacki, sponsorując nagrody konkursowe.

- Chciałyśmy trafić do młodzieży, rodziców i nauczycieli również poprzez film proponując obejrzenie poruszającego filmu „Znikające dzieci. Nastoletnia depresja". Film ukazuje, codzienność życia, a także to jak temat depresji jest bardzo często bagatelizowany. Zaproponowałyśmy obejrzenie teledysku „Depresja to nie wstyd”. Jest to cover muzyczny utworu „Dance Monke,, który w otwarty sposób mówi o depresji. Depresja często nazywana jest chorobą duszy, stąd przekaz teledysku skupia się na ukazaniu wewnętrznej walki. W swoich działaniach skorzystałyśmy z wiedzy i materiałów przygotowanych przez takie instytucje jak Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, Fundacja „Twarze Depresji” , czy Forum Przeciw Depresji. O swoich działaniach opowiedziałyśmy również podczas audycji radiowych – gościłyśmy m. in. w płockim Radiomixx, czy Radio Płock FM. Liczymy, że dzięki tej inicjatywie udało się przybliżyć problem depresji młodzieńczej i zwrócić uwagę na to, że jeśli pojawiają się pewne symptomy i trwają zbyt długo, to trzeba szybko reagować i skorzystać z pomocy specjalisty. - mówią organizatorki wydarzenia Kamila Krakowska i Agata Sztygiel.

 

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%