Zamknij
REKLAMA

Dzień Bezpiecznego Internetu w gąbińskim Zespole Szkół.

12:59, 06.03.2021 | J.Z
Skomentuj fot. ZS Gąbin
REKLAMA

4 marca w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbył się IV Powiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 „Działajmy Razem Online”. W tym roku z uwagi na panującą epidemię, spotkanie odbyło się w formule online.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Uroczystość została zorganizowana pod patronatem pana Mariusza Bieńka – Starosty Płockiego oraz pana Macieja Słodkiego, rektora Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku.

Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zaadresowana została do młodzieży, przedstawicieli sektora edukacyjnego, przedstawicieli samorządów oraz praktyków pracujących z dziećmi i młodzieżą, a także społeczności lokalnej i wszystkich śledzących uroczystość w mediach społecznościowych.

W uroczystości wzięła udział Pani Iwona Sierocka, wicestarosta płocki, która skierowała do uczestników konferencji kilka słów powitania i zachęty do aktywnego współdziałania w sieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Z zaproszenia na konferencję skorzystali i pojawili się osobiście w siedzibie Zespołu Szkół w Gąbinie: pan mgr. Robert Kapturski, architekt i administrator systemów IT i bezpieczeństwa, wykładowca Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku oraz Pani Anna Kiełbasa, nauczycielka Zespołu Szkół im. L. Bergerowej w Płocku.

Organizatorów niezwykle ucieszyła obecność Pana Szymona Wójcika, członka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jednego z organizatorów ogólnopolskiej akcji Dnia Bezpiecznego Internetu, z którym łączyliśmy się za pośrednictwem technologii telekomunikacyjnych, a także dyrektorów, nauczycieli, młodzież z okolicznych szkół podstawowych i średnich oraz internautów, którzy śledzili transmisję na żywo.

- Działania związane z propagowaniem bezpieczeństwa w sieci są w DNA zespołu informatyków Naszej Szkoły. Inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu organizujemy regularnie od 2008 r.. Byliśmy prekursorami i przez długi czas jedynymi organizatorami DBI w powiecie płockim. Cieszymy się, że znaleźli się naśladowcy, bo wpłynie to na zwiększanie świadomości młodzieży i zwiększy prawdopodobieństwo właściwych zachowań w sieci – tymi słowami współprowadzący uroczystość Piotr Pietracho zaprosił uczestników do obejrzenia krótkiej historii organizacji Dnia Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie, a także działań popularyzujących akcję podejmowanych przez organizatorów, którą zaprezentowali uczniowie klasy drugiej technikum informatycznego Wojciech Duda i Michał Żuchowicz.

Ważnym punktem konferencji było przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, którego dokonali uczniowie klasy drugiej technikum informatycznego Adam Lewandowski i Kacper Przybysz.

Kilkanaście dni przed uroczystością została opublikowana na szkolnym FB anonimowa ankieta skierowana do młodzieży, ale też dorosłych użytkowników sieci, w tym rodziców i nauczycieli, w której m.in. padły pytania o różne formy hejtu i cyberprzemocy, jakich doświadczyli ankietowani, o sposoby spędzania czasu w sieci i zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych, a także jak zmieniło się życie i postrzeganie Internetu w czasie trwania pandemii koronawirusa. Wyniki ankiety zostały zaprezentowane podczas uroczystości, stanowią też ciekawy materiał do analizy i realizacji konkretnych działań w czasie zajęć lekcyjnych.

Niezwykle ważnym punktem uroczystości były prelekcje zaproszonych ekspertów. Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać i obejrzeć bardzo pouczającą prezentację przygotowaną i przedstawioną przez pana Roberta Kapturskiego, który omówił przykłady wycieku informacji z kilku ważnych instytucji, jakie miały w Polsce miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a które spowodowane były brakiem właściwych zabezpieczeń sieciowych. Następnie zaprezentowana została prezentacja, nagrana przez Panią Marię Kapturską, pracownika Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, na temat zabezpieczeń bankowych.

Dwa kolejne wystąpienia zostały nagrane przez specjalistów w zakresie psychologiczno-pedagogicznej pomocy szkole, pracowników MSCDN w Płocku, Panią Ewę Petrykowską, która przygotowała prelekcję dotyczącą procesów emocji i motywacji oraz dobrostanu psychicznego podczas nauki zdalnej oraz Panią Hannę Drzewiecką-Krawczyk, której prezentacja dotyczyła zasad budowania marki osobistej i środków ekspresji siebie samego w mediach społecznościowych i Internecie. Wszystkie wykłady były niezwykle wartościowe i idealnie wpasowały się w tematykę poruszaną podczas tegorocznej konferencji.

Od rana młodzież szkół średnich i szkół podstawowych z kilku powiatów brała udział w przeprowadzonym przez Panią Elżbietę Ostrowską Powiatowym Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie w Interneci. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoły średnie oraz szkoły podstawowe. Składał się z 40 pytań i miał charakter testu online. Konkurs opracowali pani Elżbieta Ostrowska, pani Dorota Jażdrzyk, pani Eliza Bałdyga i pan Piotr Pietracho. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: w-ce dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie pani Maria Elżbieta Błaszczyk, pani Anna Kiełbasa, nauczycielka Zespołu Szkół im. L. Bergerowej w Płocku, a także pani Elżbieta Ostrowska oraz pani Dorota Jażdrzyk.

Kolejnym punktem uroczystości był panelu dyskusyjny, do którego zaproszeni zostali: pani dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie Jadwiga Irena Milewska, pani w-ce dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie Maria Elżbieta Błaszczyk, pani Anna Kiełbasa, nauczycielka Zespołu Szkół im. L. Bergerowej w Płocku oraz pan mgr inż. Robert Kapturski z Mazowieckiej Uczelni Publicznej, a online na zadane pytania odpowiedziała pani Hanna Rybciak, nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie. Goście zostali zapytani między innymi o potrzebę zmian w edukacji, jakie wymusza na nas pandemia koronawirusa, o kondycję społeczeństwa w dobie pandemii, o pomysły związane z weryfikacją efektów kształcenia w czasie edukacji online. Uczestnicy panelu podjęli ciekawą dyskusję, w której odnosili się do zadawanych przez organizatorów pytań. Wypowiedzi były pouczające, a miejscami nowatorskie i tylko szkoda, że czasu było tak mało...

Kilka tygodni przed konferencją uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół zostali poproszeni o nagranie filmów z odpowiedziami na pytania, jak zmieniło się ich życie w ciągu ostatniego roku. W czasie konferencji uczestnicy mieli możliwość obejrzenia efektu ciężkiej pracy ucznia klasy drugiej technikum informatycznego Bartłomieja Wolińskiego, będącej wspaniałym przykładem współdziałania uczniów, nauczycieli i dyrekcji, które udało się zrealizować zdalnie. Film, w humorystyczny sposób pokazał, jak różnie postrzegana jest obecna rzeczywistość, ale też jak zmienia się ona na naszych oczach.

Inicjatorami przedsięwzięcia byli pani Eliza Bałdyga i pan Piotr Pietracho – nauczyciele przedmiotów zawodowych i informatyki w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, którzy całość imprezy przygotowali i ją prowadzili. Dekoracje zaprojektowała pani Maria Olszewska. Za stronę techniczną imprezy odpowiedzialna była firma Manufaktura Eventu.

źródło: Zespół Szkół w Gąbinie/korekta: terazGabin.pl

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%