4 marca w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbył się IV Powiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 „Działajmy Razem Online”. W tym roku z uwagi na panującą epidemię, spotkanie odbyło się w formule online.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Uroczystość została zorganizowana pod patronatem pana Mariusza Bieńka – Starosty Płockiego oraz pana Macieja Słodkiego, rektora Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku.
Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zaadresowana została do młodzieży, przedstawicieli sektora edukacyjnego, przedstawicieli samorządów oraz praktyków pracujących z dziećmi i młodzieżą, a także społeczności lokalnej i wszystkich śledzących uroczystość w mediach społecznościowych.
W uroczystości wzięła udział Pani Iwona Sierocka, wicestarosta płocki, która skierowała do uczestników konferencji kilka słów powitania i zachęty do aktywnego współdziałania w sieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Z zaproszenia na konferencję skorzystali i pojawili się osobiście w siedzibie Zespołu Szkół w Gąbinie: pan mgr. Robert Kapturski, architekt i administrator systemów IT i bezpieczeństwa, wykładowca Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku oraz Pani Anna Kiełbasa, nauczycielka Zespołu Szkół im. L. Bergerowej w Płocku.
Organizatorów niezwykle ucieszyła obecność Pana Szymona Wójcika, członka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jednego z organizatorów ogólnopolskiej akcji Dnia Bezpiecznego Internetu, z którym łączyliśmy się za pośrednictwem technologii telekomunikacyjnych, a także dyrektorów, nauczycieli, młodzież z okolicznych szkół podstawowych i średnich oraz internautów, którzy śledzili transmisję na żywo.
- Działania związane z propagowaniem bezpieczeństwa w sieci są w DNA zespołu informatyków Naszej Szkoły. Inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu organizujemy regularnie od 2008 r.. Byliśmy prekursorami i przez długi czas jedynymi organizatorami DBI w powiecie płockim. Cieszymy się, że znaleźli się naśladowcy, bo wpłynie to na zwiększanie świadomości młodzieży i zwiększy prawdopodobieństwo właściwych zachowań w sieci – tymi słowami współprowadzący uroczystość Piotr Pietracho zaprosił uczestników do obejrzenia krótkiej historii organizacji Dnia Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie, a także działań popularyzujących akcję podejmowanych przez organizatorów, którą zaprezentowali uczniowie klasy drugiej technikum informatycznego Wojciech Duda i Michał Żuchowicz.
Ważnym punktem konferencji było przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, którego dokonali uczniowie klasy drugiej technikum informatycznego Adam Lewandowski i Kacper Przybysz.
Kilkanaście dni przed uroczystością została opublikowana na szkolnym FB anonimowa ankieta skierowana do młodzieży, ale też dorosłych użytkowników sieci, w tym rodziców i nauczycieli, w której m.in. padły pytania o różne formy hejtu i cyberprzemocy, jakich doświadczyli ankietowani, o sposoby spędzania czasu w sieci i zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych, a także jak zmieniło się życie i postrzeganie Internetu w czasie trwania pandemii koronawirusa. Wyniki ankiety zostały zaprezentowane podczas uroczystości, stanowią też ciekawy materiał do analizy i realizacji konkretnych działań w czasie zajęć lekcyjnych.
Niezwykle ważnym punktem uroczystości były prelekcje zaproszonych ekspertów. Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać i obejrzeć bardzo pouczającą prezentację przygotowaną i przedstawioną przez pana Roberta Kapturskiego, który omówił przykłady wycieku informacji z kilku ważnych instytucji, jakie miały w Polsce miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a które spowodowane były brakiem właściwych zabezpieczeń sieciowych. Następnie zaprezentowana została prezentacja, nagrana przez Panią Marię Kapturską, pracownika Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, na temat zabezpieczeń bankowych.
Dwa kolejne wystąpienia zostały nagrane przez specjalistów w zakresie psychologiczno-pedagogicznej pomocy szkole, pracowników MSCDN w Płocku, Panią Ewę Petrykowską, która przygotowała prelekcję dotyczącą procesów emocji i motywacji oraz dobrostanu psychicznego podczas nauki zdalnej oraz Panią Hannę Drzewiecką-Krawczyk, której prezentacja dotyczyła zasad budowania marki osobistej i środków ekspresji siebie samego w mediach społecznościowych i Internecie. Wszystkie wykłady były niezwykle wartościowe i idealnie wpasowały się w tematykę poruszaną podczas tegorocznej konferencji.
Od rana młodzież szkół średnich i szkół podstawowych z kilku powiatów brała udział w przeprowadzonym przez Panią Elżbietę Ostrowską Powiatowym Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie w Interneci. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoły średnie oraz szkoły podstawowe. Składał się z 40 pytań i miał charakter testu online. Konkurs opracowali pani Elżbieta Ostrowska, pani Dorota Jażdrzyk, pani Eliza Bałdyga i pan Piotr Pietracho. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: w-ce dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie pani Maria Elżbieta Błaszczyk, pani Anna Kiełbasa, nauczycielka Zespołu Szkół im. L. Bergerowej w Płocku, a także pani Elżbieta Ostrowska oraz pani Dorota Jażdrzyk.
Kolejnym punktem uroczystości był panelu dyskusyjny, do którego zaproszeni zostali: pani dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie Jadwiga Irena Milewska, pani w-ce dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie Maria Elżbieta Błaszczyk, pani Anna Kiełbasa, nauczycielka Zespołu Szkół im. L. Bergerowej w Płocku oraz pan mgr inż. Robert Kapturski z Mazowieckiej Uczelni Publicznej, a online na zadane pytania odpowiedziała pani Hanna Rybciak, nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie. Goście zostali zapytani między innymi o potrzebę zmian w edukacji, jakie wymusza na nas pandemia koronawirusa, o kondycję społeczeństwa w dobie pandemii, o pomysły związane z weryfikacją efektów kształcenia w czasie edukacji online. Uczestnicy panelu podjęli ciekawą dyskusję, w której odnosili się do zadawanych przez organizatorów pytań. Wypowiedzi były pouczające, a miejscami nowatorskie i tylko szkoda, że czasu było tak mało...
Kilka tygodni przed konferencją uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół zostali poproszeni o nagranie filmów z odpowiedziami na pytania, jak zmieniło się ich życie w ciągu ostatniego roku. W czasie konferencji uczestnicy mieli możliwość obejrzenia efektu ciężkiej pracy ucznia klasy drugiej technikum informatycznego Bartłomieja Wolińskiego, będącej wspaniałym przykładem współdziałania uczniów, nauczycieli i dyrekcji, które udało się zrealizować zdalnie. Film, w humorystyczny sposób pokazał, jak różnie postrzegana jest obecna rzeczywistość, ale też jak zmienia się ona na naszych oczach.
Inicjatorami przedsięwzięcia byli pani Eliza Bałdyga i pan Piotr Pietracho – nauczyciele przedmiotów zawodowych i informatyki w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, którzy całość imprezy przygotowali i ją prowadzili. Dekoracje zaprojektowała pani Maria Olszewska. Za stronę techniczną imprezy odpowiedzialna była firma Manufaktura Eventu.
źródło: Zespół Szkół w Gąbinie/korekta: terazGabin.pl
0 0
Pietracho i Bałdyga nie jesteście zawodowymi informatykami, tylko nauczycielami w zawodzie technik informatyk. Uczycie teorii w zawodzie technik informatyk. Obydwoje jesteście egzaminatorami w zawodzie technik informatyk OKE Warszawa. Nie macie praktycznego doświadczenia w dziedzinie bezpieczeństwa systemów informatycznych i usług sieciowych. Słowem "cyber" się wypchajcie, to dobre dla mediów nakręcających się na punkcie wyświechtanego słowa "cyberbezpieczeństwo". Jeszcze trzeba mieć dyplomy w dziedzinie informatyki stosowanej po politechnice lub uniwersytecie, a szkole takich brak. Ci z dyplomami w dziedzinie informatyki nie pracują w szkołach tylko w firmach.