Zamknij

Pomnik w lesie odnowiony. Pamięć o Was nigdy nie zginie!

10:22, 26.11.2020 | J.Z
Skomentuj fot. Razem-dla Miasta i Gminy Gąbin
REKLAMA

Zakończyły się prace renowacyjne pomnika pamięci rozstrzelanych mieszkańców Gąbina i okolic, który znajduje się w lesie na Trakcie Grabskim w Gąbinie. Projekt pn. "Pamięć o Was nigdy nie zginie. Odnowienie miejsca pochówku rozstrzelanych mieszkańców Gąbina i okolic" realizowało Stowarzyszenie Razem dla Miasta i Gminy Gąbin. Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu "Czuwamy! Pamiętamy!".

Głównym celem projektu było odnowienie pomnika oraz przeprowadzenie akcji informacyjnej o tragicznych wydarzeniach z 1941 roku. Bardzo ważnym elementem realizacji jest tablica, która została zamontowana obok mogiły. Teraz wszyscy, którzy będą przechodzić w tamtym miejscu będą mogli zapoznać się z historią i wiedzieć dlaczego pomnik został wzniesiony właśnie w lesie na Trakcie Grabskim. 

Pielęgnowanie lokalnej historii jest bardzo ważne. Zamordowanie mieszkańców Gąbina i okolic było jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń na terenie ziemi gąbińskiej. Był to odwet za śmierć niemieckiego żandarma w okolicy Ciechomic. Straconych mężczyzn uwięziono w kościele parafialnym. W dniu 15 czerwca 1941 roku przystąpiono do egzekucji. Przy parkanie kościoła zastrzelono dziewięć osób. Dwóch kolejnych zginęło podczas próby ucieczki. 

Po zakończeniu okupacji - 27 kwietnia 1945 roku przeprowadzono ekshumację podczas której natrafiono na jedenaście ciał. Ciała zostały zidentyfikowane i z godnością pochowane na cmentarzu parafialnym w Gąbinie.

Pomnik, który odnowiło Stowarzyszenie Razem-dla Miasta i Gminy Gąbin wznieśli harcerze w 1978 roku z okazji złożenia przyrzeczenia harcerskiego.

Projekt pn. „Pamięć o Was nigdy nie zginie. Odnowienie miejsca pochówku rozstrzelanych mieszkańców Gąbina i okolic” realizowany przez Stowarzyszenie Razem-dla Miasta i Gminy Gąbin został sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu „Czuwamy!Pamiętamy!”. 

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz