Zamknij

Gąbin o Was pamięta żołnierze, którzy polegliście w Katyniu.

14:06, 06.04.2020 Aktualizacja: 14:49, 06.04.2020
Skomentuj fot. TMZG fot. TMZG

Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. Zbrodnia Katyńska do skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Wśród zamordowanych byli również obywatele Miasta i Gminy Gąbin, o których przypomina Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej. 

Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z dnia 5 marca 1940 roku zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wczesniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej tj. terenach wschodnich Polski włączonych w 1939 roku do Związku Sowieckiego. Ofiarami byli głównie znaczący obywatele Polski - oficerowie Wojska Polskiego, Policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach smentarnych. 

Z terenu gminy Gąbin polegli w Katyniu:

  • ppor. Leon Dawidczyk – magister farmacji, pracował w aptece w Gąbinie, do roku 1939. Walczył na wschodnich rubieżach Polski. Internowany w Kozielsku, zamordowany w Katyniu miedzy kwietniem a czerwcem 1940 r.
  • ppor.art. Tadeusz Jankowski – syn Wacława i Walentyny z d. Wojdowskiej. Uczeń Gimnazjum im. Marszałka Małachowskiego w Płocku, a następnie Szkoły Podchorążych. We wrześniu 1939 roku dostaje się do niewoli, jest więźniem Kozielska. Wiosną 1940 r. ginie w Lesie Katyńskim.
  • ppor.rez. Tadeusz Kozłowski – w roku 1937 objął kierownictwo szkoły powszechnej w Kamieniu Nowym. Kiedy wybuchła wojna był przygotowany do spełnienia obowiązki obrony Ojczyzny. T. Kozłowski walczył na wschodnich rubieżach Polski. Dostał się do niewoli, skąd zesłano go do Starobielska. Wiosną 1940 r. zostaje zastrzelony strzałem w potylice.
  • ppor. rez. Jan Orłowski – syn Jakuba i Magdaleny Orłowskich. Uczeń  Liceum im. Marszałka Małachowskiego w Płocku, student polonistyki na Uniwerytecie Warszawskim. W sierpniu 1939 r.zmobilizowany , bierze udział w kampanii wrześniowej. Przebywał w Kozielsku, a potem w Ostaszkowie skąd wysłał ostatnie listy. Zamordowany przez NKWD 28 kwietnia 1940 r.
  •  mjr. dypl. Zygmunt Wołowski – oficer zawodowy o bogatej karierze wojskowej  i frontowej. We wrześniu 1939 r. przydział do DOK Łódź. Miał walczyć, a może i walczył w jednym z pułków Armii Łódź. W roku 1949 żona Natalia dowiedziała się, że radio BBc wymieniło mjr Zygmuta Wołowskiego jako więźnia obozu NKWD w Starobielski i że wszelki slad po nim zaginął.

źródło: TMZG/korekta - terazGabin.pl

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%