Zamknij
REKLAMA

Rowerami do muzeum i zamku w Sochaczewie.

10:44, 06.10.2021 | J.Z
Skomentuj fot. MUKS Tandem Gąbin
REKLAMA

W sobotę 2 października członkowie Klubu Rowerowego MUKS Tandem Gąbin wyruszyli na wyprawę do Sochaczewa gdzie odwiedzili  Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz ruiny Zamku Książąt Mazowieckich. Wyprawa stanowiła tematyczne nawiązanie do tegorocznej Gąbińskiej Setki, gdzie uczestnicy podróżując po miejscach położonych na Trakcie Bohaterów Walk nad Bzurą otrzymali ufundowane przez Muzeum odznaki.

Samo zwiedzanie z przewodnikiem poprzedziły po drodze postoje na cmentarzach w Kiernozi i Rybnie, miejsc nieodłącznie związanych z Bitwą nad Bzurą. To one stanowią najbardziej wymowne świadectwo tragizmu tamtych dni, ale także bezgranicznego poświęcenia i oddania dla Ojczyzny.

W tej drugiej miejscowości przytoczono historię bodaj najbardziej znanego jej mieszkańca, Cypriana Zabłockiego. Tak się składa, że to akurat ten Zabłocki, który nie wyszedł najlepiej na mydle, bohater popularnego powiedzenia. Rowerzyści dotarli do kolejnych miejsc Traktu Bohaterów Walk nad Bzurą, mostu im. Majora Feliksa Kozubowskiego w Sochaczewie oraz wieży orientacyjnej w Ruszkach. Pewnym urozmaiceniem była opowieść o Cichociemnych Spadochroniarzach Armii Krajowej przy pomniku w Brzozowie Starym. Z kolei krótki pobyt w ostatnich promieniach zachodzącego słońca w pałacu w Sannikach, gdzie gościł Fryderyk Chopin, stanowił nawiązanie do trwającego Konkursu Chopinowskiego.

- Podkreślenia wymaga fakt, iż w rajdzie wzięło udział 35 osób. Biorąc pod uwagę porę roku, dystans, brak świadczeń, jesteśmy naprawdę bardzo zbudowani odzewem, z jakim spotkała się nasza propozycja. Jedna z uczestniczek, by dotrzeć na rajd musiała wstać o godzinie 2:30 i pokonać samochodem około 150 kilometrów z miejscowości Stolno, inny rowerzysta, biorący udział w Gąbińskiej Setce, dotarł do Sochaczewa na rowerze z Rawy Mazowieckiej. Są to historie, które przynoszą nam ogromną satysfakcję i motywują by dalej zapraszać na wspólne wycieczki. - mówi Wiesław Rybicki Prezes MUKS Tandem Gąbin

źródło: MUKS Tandem Gąbin 

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%