Zamknij

Zmiany w obostrzeniach. Wiadomo co ze szkołami, gastronomią i świętami

13:52, 23.11.2020 | J.Z
Skomentuj fot. pixabay.com
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję rządu ws. obostrzeń i kolejnych działań rządu w związku z epidemią Covid-19. - Rozpoczynamy 100 dni solidarności , które pozwolą nam lepiej przejść przez ten okres. Na końcu tego okresu będzie pewnie dostępna szczepionka - mówił na konferencji szef rządu. Premier ogłosił m.in. przedłużenie nauki zdalnej w szkołach do świąt Bożego Narodzenia, a także płynne przejście w ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021. Do świąt nie będą działać też restauracje (poza wynosami). Od przyszłej soboty mogą zacząć pracę zamknięte do tej pory sklepy, ale tylko w najwyższym reżimie sanitarnym.

Do 23 grudnia szkoły pozostaną zamknięte, a ferie będą skumulowane w jednym okresie na początku stycznia. Premier oszacował, że po przerwie zimowej w szkołach, 18 stycznia powinna być dostępna pierwsza szczepionka na koronawirusa.

- Zwykle były rozłożone na różne regiony w innym czasie, jednak w roku 2021 będą skumulowane, aby ruch był jak najmniejszy. Żeby nie wyjeżdżać za granicę, aby siedzieć w domu i przerwać łańcuch zakażeń - tłumaczył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej polityk nawiązał także do świąt Bożego Narodzenia. Prosił, aby były to małe spotkania w gronie rodzinnym i aby nie przemieszczać się z miasta do miasta.

- Pracujemy nad możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się w okresie Bożego Narodzenia. Proszę nie rezerwować nic w Austrii, Szwajcarii, ani też w Polsce – apelował premier.

Rada Ministrów zdecydowała, że placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły pracować w "najwyższym reżimie sanitarnym". Oznacza to jak najmniejszą liczbę klientów w sklepach. Od 28.11 otwarte będą sklepy w galeriach handlowych, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Rząd zdecydował się również utrzymać dwie niedziele handlowe 13 i 20 grudnia.  

Trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po  w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

źródło: tusochaczew.pl 

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz