Zamknij
REKLAMA

Gąbin oświetlą nowoczesne lampy LEDowe. To wyjątkowy projekt.

14:39, 01.10.2020 | J.Z
Skomentuj fot. pixabay.com
REKLAMA

Jeszcze w tym roku niespełna 600 starych, wysokoprężnych, sodowych źródeł światła zostanie wymienionych na nowoczesne energooszczędne oprawy LED. Modernizacja obejmie na tym etapie całe miasto Gąbin. W sierpniu samorząd Gąbina podpisał umowę z Energa Oświetlenie. 

- Wszystkie stare oprawy zostaną zdemontowane, a w ich miejsce pojawią się energooszczędne, wydajne i ekologiczne oprawy wykonane w technologii LED, dzięki czemu Gąbin będzie jednym z pierwszych miast w tej części Mazowsza oświetlanych w całości nowoczesnymi źródłami światła - informuje Urząd Miasta i Gminy Gąbin. 

Energa Oświetlenie w myśl umowy będzie utrzymywać infrastrukturę w dobrym stanie technicznym (przeprowadzanie napraw, remontów i wymiany urządzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami, monitorowanie sprawności).

Najważniejsze w tej inwestycji są potencjalne oszczędności. 

- Oszczędności będą duże. Zgodnie z opracowanym audytem energetycznym na terenie Gąbina zostanie osiągnięte 55,7 proc. oszczędności energii zużywanej do oświetlenia ulicznego, nawet więcej niż wstępnie zakładano - wyliczają przedstawiciele Miasta i Gminy Gąbin.

Koszty energii elektrycznej stanowią coraz większe obciążenie samorządowych kas, także na Mazowszu. Zdarza się, że niektóre gminy wyłączają oświetlenie np. w nocy, by zaoszczędzić. Np. w Lesznowoli wiosną br. zdecydowano się na wyłączanie lamp ulicznych po północy. Według wstępnych szacunków takie posunięcie przyniosło oszczędności w wysokości ok. 40 tys. zł miesięcznie.

Realizowana w Gąbinie inwestycja będzie miała również pozytywny wpływ na środowisko. Dioda LED wykorzystuje 85 proc. mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas jej użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli prawie 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Te ledowe nie zawierają szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci, mogą też być poddawane recyklingowi. 

Burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak wraz z radnymi planują już w przyszłym roku realizację drugiego etapu wymiany oświetlenia na nowoczesne i ekologiczne w technologii LED we wszystkich miejscowościach na terenie miasta i gminy Gąbin.

źródło: portalplock.pl

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Pan janPan jan

1 0

A może by tak w końcu osiedle pisarzy oświetlić? 19:42, 01.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoannaJoanna

2 0

W Gostyninie są lampy ledowe i wieczorem ledwo co widać. 21:48, 02.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz