Zamknij
REKLAMA

Miłośnicy kinematografii spotkali się w dawnym kinie "Świt".

11:09, 28.09.2020 | J.Z
Skomentuj fot. FP Znam Miasteczko Gąbin
REKLAMA

26 września w sali OSP Gąbin odbyło się wyjątkowe spotkanie. Miłośnicy kinematografii, którzy przemierzają Polskę w ramach festiwalu "Kinobus". Uczestnicy spotkania zwiedzili remizę strażacką, w której kiedyś mieściło się kino "Świt". 

Kinobus to festiwal filmowy, a zarazem kulturo- i krajoznawczy. To pokazy filmów, poznawanie walorów turystycznych i kulinarnych Polski, a nade wszystko przywracanie pamięci o miejscach, które niegdyś żyły sztuką filmową, i ludziach, którzy te miejsca tworzyli. Kinobus to sojusz kina, lokalnej kultury filmowej, edukacji i turystyki.

W spotkaniu wziął udział emerytowany pracownik kina, mieszkaniec Gąbina - Marian Golus oraz Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej Lech Łukaszewski, który przedstawił historię gąbińskiego kina. 

- Podróżując Kinobusem, odwiedzamy niemal wszystkie działające w regionie stałe kina i szukamy śladów po wielu innych, już nieistniejących. Przyjeżdżając do tych kin lub miejsc, gdzie kina niegdyś działały, chcemy poznać ich historię, dlatego próbujemy dotrzeć do materiałów archiwalych, opracowań, pamiątek (afisze, bilety, zdjęcia itp.), a nade wszystko do ludzi, którzy w nich pracowali, by wysłuchać ich historii. Mamy nadzieję na wiele kolejnych takich spotkań. Czasami spotykają nas niespodzianki: gospodarze odwiedzanych miejsc czymś nas częstują, obdarowują, ale zawsze najistotniejsze są kinowe opowieści. Wszystko to nie byłoby możliwe bez pomocy miejscowych regionalistek i regionalistów, animatorek i animatorów kultury, pracowniczek i pracowników instytucji kultury, którym winni jesteśmy serdeczne podziękowania - mówią organizatorzy festiwalu. 

zdjęcia: FP Znam Miasteczko Gąbin 

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz