"Szkoła Dialogu" to program edukacyjny prowadzony przez Fundację Forum Dialogu realizowany w Zespole Szkół w Gąbinie. Warsztaty "Szkoły Dialogu" to cykl 4 czterogodzinnych spotkań, które realizują edukatorzy Fundacji. Integralny element programu stanowi projekt uczniowski, który składa się z przygotowania oraz przeprowadzenia przez uczniów wycieczki po miejscach związanych z lokalną społecznością żydowską.
Przed drugą wojną światową Gąbin był miejscowością wielokulturową, a ważną jej część stanowili ewangeliccy Niemcy oraz Żydzi. Okupacja niemiecka, która rozpoczęła się we wrześniu 1939 położyła kres tej rzeczywistości - spłonęła żydowska synagoga, a wielu gąbińskich Żydów zginęło w niemieckich obozach zagłady, m.in. w Auschwitz i Chełmnie. Zaledwie 212 Żydów przetrwało Holokaust, wielu z nich dzięki odwadze i ofiarności Polaków.
Podczas warsztatów młodzi ludzie poznali nie tylko historię gąbińskich Żydów, ale także nieodłączne elementy tradycji żydowskiej. Co to jest synagoga? Bożnica? Tora? Kim jest rabin? Jak wyglądała szkoła żydowska? Do czego służy mycka? Jakie są najważniejsze święta obchodzone przez Żydów? Na te i inne pytania uczniowie uzyskali odpowiedź podczas interaktywnych warsztatów, które odbyły się w szkole.
Kolejnym wyzwaniem było zaprojektowanie trasy wycieczki ulicami Gąbina do miejsc związanych z pamięcią dawnych dni, tych sprzed drugiej wojny światowej - do Gąbina wielobarwnego i wielokulturowego. W ramach swoich działań uczniowie przeprowadzą także warsztaty kulinarne dotyczące żydowskiej kuchni, lekcje poświęcone historii przedwojennego Gąbina, spędzą popołudnie w szkole połączone z projekcją filmów, przygotują promocyjny klip obrazujący ich aktywności.
Ciekawym punktem Programu było spotkanie młodzieży z potomkami miejscowych Żydów, wśród których byli Leon Zamość, Michael Shade oraz Bernard Guyer - członkowie the Gombin Society, organizacji skupiającej potomków gąbińskich Żydów. Gości powitała Danuta Kowalkowska - Fiłoniuk - Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie. Władze Powiatu reprezentowała Małgorzata Struzik - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, na spotkaniu obecny był także Mariusz Wojtalewicz - kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku oraz Wojciech Wasilewski - autor trójwymiarowej rekonstrukcji gąbińskiej synagogi, której model znajduje się w warszawskim Muzeum Etnograficznym. Fundację "Forum Dialogu" reprezentowała Maria Piekarska. W integracyjnej części warsztatów młodzież oraz zaproszeni goście mogli się lepiej poznać, wymienić poglądy i poszukać tego, co nas łączy, a następnie wysłuchać opowieści o przeszłości rodzin i o tym, czym teraz się zajmują potomkowie gąbińskich Żydów. Dzięki pomocy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku nie było barier językowych, a spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Po obiedzie przygotowanym przez młodzież pod opieką Ludmiły Koprowicz - nauczyciela Zespołu Szkół, goście udali się na gąbiński kirkut, gdzie odmówili tradycyjny kadisz - żydowską modlitwę za zmarłych.
źródło: ZS Gąbin/M.Mofina-OlejnikUżytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazgabin.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz