22 lutego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbył się Powiatowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Współczesny człowiek lubi spędzać czas w wirtualnym świecie. Internet to dla nas źródło wiedzy, rozrywki, narzędzie komunikacji ze światem. Ważne, abyśmy umieli rozsądnie z niego korzystać oraz wystrzegać się czyhających w sieci zagrożeń. Właśnie taki cel przyświecał organizatorom spotkania.
Wydarzenie objął patronatem Starosta Płocki Mariusz Bieniek i Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku - Maciej Słodki.
Edukacja związana z bezpiecznym korzystaniem z zasobów Internetu jest szczególne istotna w przypadku osób młodych. Powiatowe obchody bezpiecznego internetu, w Gąbinie odbyły się już po raz drugi. Gąbińska młodzież chętnie angażuje się w podobne działania, dzięki ich pracy oraz wsparciu nauczycieli szkoła posiada certyfikaty "Szkoły równego traktowania" oraz "Szkoły bez nienawiści". Głównym celem DBI było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym a także zaangażowanie wielu instytucji oraz rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet. Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu odbył się pod hasłem: "Działajmy razem!".
W spotkaniu wzięli udział: Pani Iwona Sierocka - Wicestarosta Płock, Pani Małgorzata Struzik - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, Pani Elżbieta Jachimiak - przedstawiciel Rady Powiatu, Pani Mariola Szewczyk - Jarocka, Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Informatycznych PWSZ, Pan Paweł Kaczmarczyk - Prodziekan ds. Nauki PWSZ, ks. kanonik Andrzej Świderski - Proboszcz Parafii Gąbin, Pan Tomasz Nowacki - radny Miasta i Gminy Gąbin, dyrektorzy okolicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z młodzieżą.
Wszystkich gości powitała Pani Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk, Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie. Uroczystość prowadzili Pani Eliza Bałdyga oraz Piotr Pietracho - współorganizatorzy dzisiejszego wydarzenia, których szczególnie wspierali: Pani Wicedyrektor Maria Elżbieta Błaszczyk, Pani Elżbieta Ostrowska, Pani Joanna Matuszewska oraz Pan Sławomir Sztygiel. Przepiękną tematyczną dekorację i wystrój sali zawdzięczamy Pani Marii Olszewskiej oraz Pani Agacie Sztygiel. Pani Ludmiła Koprowicz wraz z uczennicami zapewniły poczęstunek i obsługę podczas uroczystości. Dzięki uprzejmości Pana Piotra Kunikowskiego i firmy OPTIS mieliśmy możliwość obserwowania wydarzenia na wielkim profesjonalnym ekranie.
Już od rana przedstawiciele Zespołu Szkół oraz młodzież z okolicznych placówek brała udział w warsztatach dotyczących bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu, mowy nienawiści, hejtu - zjawisk szczególnie groźnych, ale niestety powszechnych w języku uczestników portali internetowych, sekstingu i wielu innych.
Młodzi ludzie poznali prawne konsekwencje mowy nienawiści, uczyli się, jak radzić sobie z emocjami i w kulturalny sposób wyrażać krytykę. Dowiedzieli się także, jak walczyć z cyberprzemocą i gdzie szukać pomocy, gdy padną jej ofiarą. Warsztaty i wykłady prowadzili edukatorzy związani z PWSZ w Płocku - Pan Maciej Sikorski, Pani Maria Kapturska, Pan Robert Kapturski oraz Pan Piotr Deputowski, który prowadzi zajęcia i szkolenia w placówkach oświatowo wychowawczych z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa własnego oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Także uczniowie Zespołu Szkół zapoznali zebranych z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, bo "cyfrowy człowiek" ma nie tylko prawa, ale także swoje obowiązki.
Rozstrzygnięto konkurs, którego tematyka wiązała się z szeroko rozumianym bezpieczeństwem w sieci Internet, pojęciami i statystykami związanymi z bezpiecznym poruszaniem się w sieci oraz zagrożeniami wynikającymi z uczestnictwa w serwisach społecznościowych. Konkurs miał charakter jednoetapowy i polegał na wypełnieniu za pomocą systemu komputerowego testu sprawdzającego wiedzę. Nagrody w konkursie ufundował organ prowadzący szkołę - Starostwo Powiatowe w Płocku. W konkursie udział wzięli uczniowie okolicznych szkół biorących udział w uroczystości z Gmin: Gąbin, Sanniki, Słubice i Iłów.
Ciekawym punktem spotkania byłą dyskusja panelowa, w której wzięli udział Pani Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk, Dyrektor Zespołu Szkół w Gąbinie, Pani Małgorzata Struzik, przedstawiciel organu prowadzącego oraz edukatorzy Pan Piotr Deputowski i Pan Maciej Sikorski. Pytania kluczowe dotyczyły wizji komunikacji międzyludzkiej za dziesięć lat, możliwości powstrzymania hejtu w publicznej przestrzeni medialnej oraz technologicznych możliwości zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie.
Całość zwieńczył pełen humoru program artystyczny, przygotowany przez młodzież pod opieką Pani Elizy Bałdygi i Pana Piotra Pietracho obrazujący z przymrużeniem oka nasze zamiłowanie do Internetu oraz bezradność, gdy chwilowo jesteśmy "offline". Naszej utalentowanej wokalnie uczennicy - Weronice Tarce, akompaniował Pan Tomasz Obidowski.
Po zakończeniu wydarzenia uczestnicy spotkania udali się na poczęstunek, który sponsorowała Rada Rodziców Zespołu Szkół w Gąbinie.
tekst: Małgorzata Mofina-Olejnik/ korekta terazGabin.pl zdjęcia: ZS Gąbin
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz