Zamknij

Sprzęt elektroniczny podrożeje! Wszystko przez tę opłatę...

12:11, 06.07.2022 | Źródło: Business Insider
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Rząd chce wprowadzić opłatę reprograficzną. Podatku od smartfona nie będzie, ale wygląda na to, że zapłacimy go od tableta, komputera czy telewizora. Konsultacje projektu już się zakończyły. 

Opłata reprograficzna ma być swoistą rekompensatą, "jaką musi zapłacić państwu sprzedawca lub dystrybutor sprzętu umożliwiającego powielanie treści chronionych prawem autorskim".

Opłata, w myśl zapisów w projekcie, ma wynosić od 1 do 4 proc. cen brutto wskazanych urządzeń. 

- Producenci i importerzy mają ją opłacać co kwartał do regionalnych urzędów skarbowych. W efekcie konsultacji społecznych z listy opłaty reprograficznej wyłączono urządzenia przemysłowe, co jest zgodne ze stosownymi wyrokami Trybunału Sprawiedliwości UE - wskazuje Business Insider. 

Za co zapłacimy więcej? 

Opłata reprograficzna ma spoczywać na tych, którzy wprowadzają dany sprzęt na rynek – importerów, dystrybutorów czy sprzedawców. Przykłady z krajów, które wprowadziły ten podatek jasno wskazują, że opłaty te zostały przeniesione na konsumentów.

To kupujący ostatecznie płacili więcej za sprzęt. Jakich podwyżek można się spodziewać? 

Najprawdopodobniej 2,5% podrożeją komputery stacjonarne, laptopy i tablety, a także telewizory z funkcją nagrywania treści, o 3% podrożeją drukarki, skanery i urządzenia wielofunkcyjne, a 4% nośniki HDD, SSD, karty SD i pendrivy.

Opłata reprograficzna ma przynieść 565 mln zł rocznie 

Rządzący szacują, że nowy podatek przyniesie 565 mln zł rocznie. Pieniądze te mają trafić do Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (49% kwoty), a pozostała część trafi do organizacji zarządzających prawami autorskimi, producentów fonogramów i wideogramów oraz wydawców.

(Źródło: Business Insider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%