Zamknij
REKLAMA

Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem.

17:13, 04.11.2020 | J.Z
Skomentuj fot. KPRM - klatka z konferencji prasowej
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zestaw kolejnych zasad, które będą obowiązywały od najbliższej soboty. Zamknięta zostanie większość sklepów w galeriach handlowych, wszystkie placówki kulturalne, a dzieci z klas 1-3 przechodzą na naukę zdalną. 

Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń w Polsce rośnie z dnia na dzień. 4 listopada padł kolejny rekord - 24 692 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Premier Mateusz Morawiecki mówi, że listopad może być najtrudniejszym miesiącem. 

- Odpowiedź musi być zdecydowana, dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli. Chronimy obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiejsze 25. tys. przypadków to stanowczo za dużo, by mówić o jakiejkolwiek stabilizacji. 

Nowe zasady od soboty 7 listopada: 

  • nauczanie zdalne w klasach 1-3 i przedłużenie pracy zdalnej dla klas powyżej 4 (może zostać przesunięta)
  • teatry, kina, muzea, galerie sztuki i inne instytucji kultury zostają zamknięte 
  • w kościołach 1 osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni,
  • zamknięcie sklepów w galeriach handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, z artykułami kosmetycznymi, dla zwierząt, remontowo-budowlanymi, prasą, aptek oraz usług), 

Nauczyciele mają otrzymać bon 500 zł na zakup sprzętu elektronicznego na potrzeby prowadzenia zdalnej edukacji. Przedszkola pozostają otwarte. Pozostałe restrykcje zostają utrzymane. Wszystkie obowiązują póki co do 29 listopada.

- Jeśli uda się skutecznie wdrożyć zasady i ograniczyć mobilność społeczną, wygaszanie protestów społecznych, tysiące ludzkich istnień może uratowanych - mówił premier. 

Mateusz Morawiecki zapewniał, że są jeszcze rezerwy sprzętowe i są wolne łóżka, ale "nie możemy czekać, aż będą wolne 2% respiratorów i 3% łóżek". 

- Krok za tym hamulcem jest tylko całkowity lockdown - zamknięcie handlu, usług, zakładów pracy, po to, żeby chronić wytrzymałość służby zdrowia. 

Jak mówił premier, narodowa kwarantanna zostanie wprowadzona, jeśli liczba zakażeń na 100 tys. osób w ciągu 7 dni przekroczy 70-75 osób. Wtedy zamknięta zostanie gospodarka i wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania się. 

-  Prawdopodobne, ale nie pewne, jest to, że jeśli będziemy rygorystycznie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, sytuacja się poprawi, ale naprawdę musimy stosować wszystkie zasady i obostrzenia - apelował premier. - Jeśli w najbliższym czasie uda się zwalczyć [epidemię] do poziomu bardziej kontrolowalnego, 20 do 50 przypadków, będziemy proponowali nowe zasady zgodnie z przedstawionymi kryteriami. 

źródło: portalplock.pl 

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz