Zamknij

Ekologia w Europie - pozytywny wpływ drewna na zdrowie

08:16, 28.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:16, 28.04.2020

Budowa domu jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu - koniec końców, budowla posłuży nam najprawdopodobniej jako miejsce zamieszkania do końca życia. Istnieje wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę - zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i zdrowia. Dzisiaj przyjrzymy się temu drugiemu i z pomocą naszego gościa - Przemysława Balcewicza, dyrektora Eko Architektury - postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy dom może być zdrowy?

Panie Przemysławie, jest Pan dyrektorem wiodącej na rynku firmy, produkującej domki drewniane - Eko Architektury. Czy mógłby nam Pan odpowiedzieć na pytanie - jaką przewagę, pod kątem zdrowotnym, ma drewno nad innymi materiałami budowlanymi?

Jak najbardziej. Pierwszą kwestią są tutaj olejki eteryczne, zawarte w żywicy, która pozostaje w drewnie iglastym - którego używamy do produkcji drewnianych budowli. Działają one bardzo kojąco na układ nerwowy, dzięki czemu czujemy się zrelaksowani i wypoczęci. Ponadto, olejki te wywierają bardzo pozytywny wpływ na układ oddechowy organizmu człowieka. Drewno posiada również niezwykłe właściwości, które pozwalają drewnianej budowli regulować wilgotność wewnątrz - bez konieczności tworzenia specjalnych konstrukcji, które by za to odpowiadały.

Dodatkowo należy dodać, iż wewnątrz drewnianych budowli nie unosi się kurz. Wynika to z wyjątkowej specyfiki drewna, która uniemożliwia gromadzenie się wewnątrz energii elektrostatycznej - a to właśnie ona jest odpowiedzialna za to, że drobinki kurzu unoszą się w powietrzu. Z tego względu, domki drewniane - zarówno letniskowe, jak i całoroczne - są bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików lub osób, które obawiają się uczuleń.

Rozumiem - przejdę zatem do kolejnego pytania. Na stronie Eko Architektury możemy znaleźć informacje na temat tego, że budowle drewniane są ekologiczne - można nawet powiedzieć, że przyjazność dla środowiska jest jednym z głównych haseł reklamowych firmy. Czy mógłby Pan wyjaśnić, na czym ta ekologiczność polega w przypadku domków drewnianych?

Faktycznie można pomyśleć, że jest to jedynie hasło marketingowe - ze względu na rosnącą ostatnio popularność ekologii w Europie. Jest jednak wręcz przeciwnie. Po pierwsze, całoroczne domki wykonane z drewna o wiele lepiej utrzymują ciepło. Dzięki temu, ilość energii, koniecznej do ogrzania budynku jest o wiele mniejsza, niż w przypadku innych materiałów budowlanych. Pozwala to na ograniczenie emisji szkodliwych substancji lotnych, a tym samym zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko.

Drugą kwestią jest proces przygotowania materiałów i sama konstrukcja. Drewno jest materiałem bardzo łatwym w obróbce, dzięki czemu produkcja elementów konstrukcyjnych nie wymaga używania ciężkich maszyn przemysłowych. Dzięki temu ograniczona zostaje ilość tworzonych spalin. Podobnie ta kwestia wygląda, jeśli chodzi o montaż - nasze konstrukcje są możliwe do zrealizowania w pojedynkę.

Wspomniał Pan o rosnącej popularności pojęcia "ekologia" w Europie. Czy według Pana właśnie to zjawisko jest przyczyną popularyzacji domków drewnianych?

Myślę, że tak - nie jest to jednak jedyny powód. To prawda, że wiele osób decyduje się na domki drewniane, ponieważ są one ekologiczne. Czynnikami decydującymi okazują się jednak również niski koszt, łatwy montaż czy pozytywny wpływ na zdrowie. Poza tym - samo stawianie konstrukcji dostarcza naprawdę wiele frajdy. Osobiście, lubię porównywać montaż domków drewnianych do klocków LEGO - tylko w wersji dla dorosłych. Możemy mieć poczucie, że zbudowaliśmy nasz dom własnoręcznie.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą altan ogrodowych:

https://domkiekoarchitektura.pl/Produkty/domki-ogrodwe-i-altany

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%