Zamknij
REKLAMA

Piękna uroczystość w Płocku. Z gąbińskim akcentem.

08:50, 22.06.2020 | J.Z
Skomentuj fot. portalplock.pl
REKLAMA

Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej i były osobisty sekretarz papieski w latach 1978–2005 odsłonił w oknie domu biskupiego w Płocku mozaikę upamiętniającą spotkanie Jana Pawła II z płocczanami 7 czerwca 1991r. W uroczystości wzięli udział strażacy z OSP Gąbin oraz poczet sztandarowy z Koła Łowieckiego Kania. 

Najpierw w płockiej katedrze została odprawiona uroczysta msza św. Na początek z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP Gąbin zebrani zaśpiewali ulubioną pieśń papieża - Polaka, czyli "Barkę". Mszy  z okazji 100. rocznicy urodzin papieża przewodniczył i homilię wygłosił kard. Dziwisz. 

Następnie w oknie Domu Biskupów Płockich przy Placu Narutowicza 10, z którego w 1991 r. papież św. Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi zebranymi na pobliskim skwerze, kard. Dziwisz odsłonił i poświęcił mozaikę upamiętniającą tamte wydarzenia.

- Jan Paweł II wzywał nas, byśmy się nie lękali, byśmy nie bali się przyjąć Chrystusa w rodzinach, środowiskach, kulturach - mówił w niedzielę kardynał. Podkreślał m.in. rolę św. Jan Paweł II w obaleniu komunizmu.

Kardynał Dziwisz wspominał także chrzest św. Jana Pawła II w kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, a było to 20 czerwca 1920 r. Prosił też, aby wierni, zgromadzeni w Płocku, dziękowali Bogu za swój chrzest, dzięki któremu stali się uczniami Chrystusa i członkami wspólnoty Kościoła.

Były i chwile smutne, bo kardynał  mówił także o zamachu na papieża 13 maja 1981 r. Zaznaczył, że Jan Paweł II nie pytał wtedy, kim był zamachowiec, ale modlił się, aby jego cierpienie służyło Kościołowi i całemu światu.

Przypomnijmy, że przed rokiem Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Jako papież Jan Paweł II przebywał w Płocku od 7 do 8 czerwca 1991 r. podczas swej czwartej pielgrzymki do Polski. Pierwszego dnia wizyty, gdy gościł wieczorem w Domu Biskupów Płockich, rozmawiał z okna z tłumem wiernych. W jednym z okien biskupiej siedziby pojawił się także następnego dnia, żegnając się z płocczanami. Od tego czasu okno to nazywane jest "Oknem papieskim".

źródło: portalplock.pl

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz