Zamknij
REKLAMA

W płockim szpitalu powstanie specjalna strefa dla dzieci.

12:53, 12.11.2019 | J.Z
Skomentuj
REKLAMA

Pobyt w szpitalu zdecydowanie potrafi się dłużyć, a nawet solidnie znużyć. Dziecko chciałoby mieć przy sobie rodziców. Niedługo powstanie strefa z miejscem do zabaw, która ten wspólny czas nieco uprzyjemni.

Obecność rodzica czy opiekuna pozwala dziecku przebywającemu w szpitalu lepiej znieść czas, kiedy to choroba potrafi dawać się we znaki. Zmienia się wówczas otoczenie - miejsce wypełnione zabawkami trzeba zamienić na takie bardziej sterylne. A gdyby tak wygospodarować chociaż fragment przestrzeni na bardziej przyjazne i kolorowe?

W lipcu tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta. Od tej pory szpitale nie mogą żądać od rodziców dodatkowych opłat za pobyt z dzieckiem, a przede wszystkim zobowiązane są do zapewnienia opiekunom godziwych warunków podczas hospitalizacji podopiecznego. Jedna z firm budowlanych postanowiła stworzyć takie miejsca w rożnych szpitalach w Polsce. Ogólnopolski program dedykowany małym pacjentom i ich rodzicom "Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom" powstał 6 lat temu. Aranżują od nowa nieużywane pomieszczenia lub fragmenty korytarzy, wyposażają szpital w składane łóżka albo organizują miejsca do wypoczynku i zabawy z dziećmi - rodzaj zaangażowania zależy od potrzeb i warunków panujących w poszczególnych placówkach. Do tej pory zrealizowano 31 Stref Rodzica w całym kraju. Kolejna, 32. strefa z kącikiem do zabaw dla dzieci, która pozwoli na odpoczynek i oderwanie od szpitalnej rutyny, powstanie na początku grudnia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku.

- Każda ze zrealizowanych przestrzeni jest inna, odpowiadająca na indywidualne potrzeby szpitala - zapewnia Katarzyna Wójcik, ekspert ds. komunikacji w Budimeksie.

Ta w płockiej placówce - o powierzchni ponad 50 metrów kwadratowych - znajdzie się przed oddziałem dziecięcym i poszpitalną przychodnią pediatryczną. Przewidziano kanapy, domek na drzewie i małą czytelnię. Prace, według zapowiedzi, rozpoczną się pod koniec listopada, natomiast udostępnienie strefy nastąpi na początku grudnia 2019 r.

źródło: portalplock.pl

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz