Zamknij
REKLAMA

Sprostowanie do artykułu dotyczącego poległych w Katyniu.

14:27, 15.05.2020 | J.Z
Skomentuj fot. TMZG
REKLAMA

Na początku kwietnia bieżącego roku, na łamach portalu terazGabin.pl publikowaliśmy artykuł o żołnierzach poległych w Katyniu. Autorem tekstu przekazanego do publikacji było Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej. Dziś na naszą redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy prośbę o publikację sprostowania tego materiału. 

- Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej zwraca się z prośbą do portalu Teraz Gąbin o zamieszczenie sprostowania dotyczącego naszego artykułu poświęconego rocznicy zbrodni katyńskiej zamieszczonego w dniu 6 kwietnia 2020r. Informacje umieszczone przez nas, a dotyczące postaci mjr Zygmunta Wołowskiego mogły zostać niewłaściwie zinterpretowane przez czytelników. Po konsultacji z synem majora Zygmunta Wołowskiego p. Andrzejem Wołowskim prosimy redakcję portalu Teraz Gąbin o umieszczenie autoryzowanej biografii bohatera - brzmi treść wiadomości. 

Zygmunt Wołowski urodził się 5 stycznia 1890r. w Orszewicach. W latach 1918-20 brał udział w wojnie z bolszewikami służąc w 3 Pułku Ułanów.Za walki na terytorium Litwy odznaczony został Krzyżem Walecznych.W 3 Pułku Ułanów służył do 1924r.Lata 1925-27 to nauka w Ecole Superieure de Guerre w Paryżu. Po jej ukończeniu pełnił służbę szefa sztabu 3 Dywizji Kawalerii oraz w III Oddziale Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 30tych pełnił funkcję zastępcy dowódcy 21 Pułku Ułanów. W roku 1932 przeniesiony w stan spoczynku.Gospodarował wraz z żoną Natalią w majątku Staw k/Gąbina. W sierpniu 1939r.skierował prośbę do Szefa Sztabu o przyjęcie do służby czynnej. Otrzymał przydział do Armii Łódż. Dostał się do niewoli sowieckiej i osadzony został w obozie jenieckim w Starobielsku. Wraz z innymi oficerami zamordowany przez NKWD wiosną 1940r. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 pażdziernika 2007r.awansowany pośmiertnie do stopnia podpułkownika.

źródło biografii: TMZG 

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%