Zamknij

Jakie stawki za śmieci w sąsiednich gminach? Czy dało coś wystąpienie ze Związku Gmin?

10:44, 31.12.2019 | J.Z
Skomentuj fot. pixabay.com, ZGRP, UMiG Gąbin
REKLAMA

Gminy borykają się z problemem związanym z gospodarką odpadami. W lipcu 2019 roku większość samorządów podjęła decyzję o wystąpieniu ze Związku Gmin Regionu Płockiego w zakresie gospodarki odpadami po podwyżkach na 25 zł od osoby. Pojawiały się głosy, że jak gminy będą realizowały ten obowiązek samodzielnie to będzie taniej. W wielu przypadkach okazało się to złudne. Patrząc na stawki uchwalone przez radnych można stawierdzić, że jest o wiele gorzej. To było do przewidzenia. 

Podobnie było w gminie Gąbin. Głosy o bezzasadnym członkostwie w Związku Gmin Regionu Płockiego pojawiały się już kilka lat temu. Jedna z radnych postawiła taki wniosek twierdząc, że będzie taniej. Na pytania skąd ta pewność i na podstawie czego podaje takie twierdzenia, nie potrafiła udzielić odpowiedzi. 

W lipcu bieżącego roku Klub Radnych, który zawiązał się w gąbińskiej Radzie złożył projekt uchwały o wystąpieniu gminy Gąbin z gospodarki odpadami przez Związek Gmin Regionu Płockiego. Podjęcie uchwały poprzedzone było barwnymi wpisami na portalach społecznościowych. Mieszkańcom podobały się snute wizje i burzliwie komentowali proponowane zmiany, które miały wyjść na lepsze.

Na sesję Rady Miasta i Gminy Gąbin, podczas której podejmowano decyzję o występieniu ze ZGRP przyszło bardzo wielu mieszkańców. Zachowanie niektórych z nich pozostawało wiele do życzenia. Atmosfera była bardzo nerwowa. Wypowiedzi radnych z dystansem podchodzących do tematu były przerywane i nie chciano ich słuchać. Komentarze i konkluzje radnych z klubu nagradzane były gromkimi oklaskami. W obradach uczestniczyli nawet redaktorzy jednego z oddziałów Telewizji Polskiej.

Podczas sesji wyjaśniano skąd wzięła się podwyżka za odbiór odpadów i jakie prognozy przewiduje rynek odpadowy. Między innymi mówiono o wzroście "opłaty marszałkowskiej". Wszyscy jednak oczekiwali jednego - wystąpienia ze Związku Gmin Regionu Płockiego. Taka decyzja została też podjęta z nadzieją na lepszą, tańszą przyszłość. 

Podawano za wzór gminę Sanniki, która miała zawsze taniej od Gąbina. W odpowiedzi na takie przykłady informowano, że umowy zaraz się skończą i obowiązywać będą nowe stawki. Mówiono też, że rynek odpadowy staje na głowie i w najbliższej przyszłości stawki wzorsną. Nie chciano wtedy tego słuchać. 

[ZT]50476[/ZT]

Rady Gmin podjęły w ostatnim czasie uchwały określające stawki za odbiór odpadów komunalnych.Ich wysokość w wielu przypadkach szokuje. Rada Miasta i Gminy Gąbin w dniu 30 grudnia podjęła decyzję o określeniu stawki na poziomie 27 zł i 25 zł od osoby jeśli gospodarstwo domowe posiada kompostownik. Określenie stawki zostało dokonane na podstawie rozstrzygnięć przetargu z uwzględnieniem obsługi systemu. Uzyskane kwoty są zależne od zakresu przetargu i ilości odpadów zbieranych z terenu gmin. 

Jakie stawki obowiązują w innych, okolicznych gminach? (stawka podstawowa/stawka z kompostownikiem)

 • Słupno - 29/26
 • Sanniki - 29/26
 • Iłów - 29/28
 • gmina Gostynin - 28/27
 • Słubice - 27/24
 • Łąck - 26/25
 • Staroźreby - 26/23,40
 • Płock - 26/25
 • Stara Biała - 25/23 (z przetargu wyszło 33 zł, rada gminy obniżyła stawkę decydując się na dopłatę)
 • Wyszogród - 24/23
 • Bielsk - 24/23
 • Szczawin Kościelny - 24/23
 • Czerwińsk nad Wisłą - 23/22
 • Pacyna - 21/20
 • Bodzanów - 20

[ZT]50424[/ZT]

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Tomasz NowackiTomasz Nowacki

2 2

By być rzetelnym, warto wspomnieć, że od 6 września 2019 r. zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która przyniosła szereg zmian (a o tym cisza w artykule). Jedna z nich to wprowadzenie jeszcze jednej frakcji do segregacji a mianowicie od stycznia do kolejnego, niebieskiego worka będziemy segregować papier i tekturę. Znowelizowana ustawa dopuszcza również zróżnicowanie częstotliwości odbierania odpadów, w szczególności w zależności od ilości wytwarzanych odpadów i ich rodzajów, z tym że w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza niż raz na tydzień z budynków wielolokalowych i nie rzadsza niż raz na dwa tygodnie z budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Tak więc w tym okresie odpady na wsiach odbierane będą dwa razy w miesiącu a nie raz jak dotychczas było.
Może warto też wspomnieć o czynnikach zewnętrznych: wzrost płacy minimalnej od stycznia 2020 roku, wzrost cen prądu itp.
No i na koniec. Już nikt (Związek Gmin Regionu Płockiego) nigdy nie nakaże nam, mieszkańcom przekazywać blisko 500 000 złotych z budżetu Miasta i Gminy Gąbin składki celowej, która ma pokryć "dziurę w budżecie" Związku.
Szczęśliwego Nowego Roku! :-) 17:50, 31.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%