Zamknij

Dziś pogrzeb Ś.P. Alojzego Balcerzaka.

11:03, 08.05.2021 J.Z Aktualizacja: 11:05, 08.05.2021
Skomentuj

8 maja o godzinie 15 w kaplicy cmentarnej gąbińskiego cmentarza odbędzie się uroczystość pogrzebowa Ś.P. Alojzego Balcerzaka - wybitnego artysty, malarza związanego z ziemią gąbińską. 

Alojzy Balcerzak był zawsze obecny w życiu społecznym Miasta i Gminy Gąbin. Jeszcze niedawno uczestniczył w uroczystościach, które odbywały się w Gąbinie. Twórczość malarza jest obecna w wielu miejscach np. w Urzędzie Gminy, siedzibie OSP Gąbin czy siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej. Dziś wdzięczni za Jego dzieła pożegnajmy go i towarzyszmy w ostatniej, ziemskiej drodze. 

- Alojzy Balcerzak urodził się 1 listopada 1930 roku w Zdworzu. W 1951 rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa w ASP w Warszawie, w pracowni profesorów Stanisława Czajkowskiego i Kazimierza Tomorowicza. W 1954 przeniósł się do Pracowni Ilustracji i Książki prowadzonej przez prof. Jana Marcina Szancera na Wydziale Grafiki i tam uzyskał dyplom. W latach 1957-1959 studiował również w pracowni drzeworytu kierowanej przez prof. Wacława Waśkowskiego. Potem sam został pedagogiem. Przez prawie dekadę (do 1998 roku) był związany z Europejską Akademią Sztuk w Warszawie, gdzie prowadził zajęcia z malarstwa i rysunku  na Wydziale Grafiki. Utalentowanych plastycznie gimnazjalistów i licealistów zapraszał na plenery do Lucienia. Alojzy Balcerzak był malarzem, grafikiem, ilustratorem. Projektował plakaty i znaczki. W 1969 roku zdobył I nagrodę w konkursie na najlepszy znaczek roku. W 1972 seria jego pięciu znaczków przedstawiających schroniska położone na najbardziej uczęszczanych szlakach turystycznych Tatr, otrzymała złoty medal  prezydenta Republiki Włoskiej na Międzynarodowej Wystawie Filatelistycznej w Asagio.  Za działalność w dziedzinie grafiki użytkowej był wielokrotnie nagradzany. Balcerzak malował wspaniałe pejzaże. Swoją twórczość prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Odbył wiele podróży artystycznych m. in. do USA, Francji, Meksyku, krajów skandynawskich, Niemiec, Belgii, Rosji, Włoch, Litwy, Węgier, Słowacji. Kilka wystaw miał w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Ostatnia – jubileuszowa  – zorganizowana w ramach obchodów 85-lecia artysty odbyła się w 2015 roku. Prace Balcerzaka znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. Był inicjatorem i kuratorem wielu wystaw i plenerów integrujących środowisko artystów. W 1991 roku  wystawą „Krajobraz polski” zainaugurował działalność swojej Galerii „Koszelówka”. Gościł tam artystów z Mazowsza, a także wybitnych twórców o ogólnopolskiej renomie. Galeria zakończyła działalność w 2009 roku. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz  medalem pamiątkowym „Pro Masovia” nadanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego  za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa (2015). - podaje Tygodnik Płocki

(J.Z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%