Gąbińska straż świętowała jubileusz. Była parada i strażacka grochówka. [zdjęcia]

9 września w Gąbinie odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 120 lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąbinie. Obchody rozpoczeły się o godzinie 15 od Mszy Świętej w intencji strażaków. Eucharystię sprawował Ksiądz Andrzej Zakrzewski - kapelan strażaków Diecezji Płockiej, Ksiądz Roman Bagiński - kapelan strażaków powiatu płockiego oraz Ksiądz Andrzej Świderski - proboszcz gąbińskiej parafii. W uroczystości wzięła udział orkiestra OSP Gąbin pod batutą Pawła Bac, liczne poczty sztadarowe okolicznych jednostek oraz pododdział, zaproszeni goście i mieszkańcy. 

Po Mszy Świętej miała miejsce defilada na starówkę. Tam odbyła się oficjalna część obchodów. Rozpoczęła się ona od złożenia meldunku przez dowódce uroczystości Leszka Fortuńskiego. Raport przyjął druh Karol Podleśny - członek Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Następnie wciągnięto flagę na maszt i odegrano Hymn Pańśtwowy. Po powitaiu gości przyszedł czas na wręczenie odznaczeń i podziękowań. Podczas uroczystej zbiórki wręczono medale i odznaczenia strażackie, medale za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej powiatu płockiego oraz medale honorowe Marszałka Województwa Mazowieckiego "Pro Mazovia".

Zarząd jednostki, członkowie orkiestry oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin podziękowali druhowi Tadeuszowi Zalewskiemu, który przestał pełnić funkcję kapelmistrza. Druh Tadeusz kierował gąbińską orkiestrą w sumie przez 27 lat.

Następnie głos zabierali zaproszeni goście. Odczytano również list od Premiera RP oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Goście podczas wystąpień wręczali na ręce Prezesa Waldemara Zawadzkiego okolicznościowe adresy i prezenty. Ratownicy z Gąbina otrzymali między innymi zestaw węży, pilarkę do drewna, pompę szlamową i kompletny sprzęt ochrony indywidualnej strażaka.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów, występem artystcyznym Weroniki Smoczyńskiej i Amelki Zielińskiej oraz paradą pojazdów pożarniczych. W paradzie wzięła udział starodawna sikawka konna z początku IXX wieku oraz pozostały sprzęt jakim dysponują ochotnicy z Gąbina. Ciekawym momentem parady był moment, gdy obok siebie stanęły trzy pojazdy: sikawka konna, ponad trzydziestoletni samochód Star i najnowszy nabytek MAN TGS 8x8. Strażacy ubrani zgodnie z obowiązującymi kiedyś regulaminami pokazali jak zmieniała się Straż Pożarna. Po paradzie zebrani mieszkańcy mogli skosztować pysznej grochówki serwowanej z kuchni polowej.

Komentarze: Bądź pierwsza/y

Reklama

rekp

 

Polecamy

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress