Weteran misji wojennych opowiedział o swojej pracy. [zdjęcia]

7 września w Dobrzykowie odbyła się prelekcja o tematyce "Polski Żołnierz w misjach zagraicznych a przykładzie PKW Afganistan". Spotkanie prowadził Podporucznik Piotr Maletka, służący w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. Zaproszony gość ma status weterana misji wojskowych. Organizatorem prelekcji było stowarzyszenie Pro Patria z Dobrzykowa. 

Samo spotkanie miało ciekawy i dynamiczny przebieg, opowieści z Afganistanu były dodatkowo ilustrowane bogatym zbiorem fotografii. Kto spodziewał się jedynie karabinów, eksplozji i rozmów o taktyce walki, ten z pewnością mógł czuć się zaskoczony. Oczywiście nie da opowiadać się o misji wojskowej bez tych aspektów, lecz prezentacja w dużym stopniu przedstawiała również życie codzienne miejscowej ludności, czy realia stacjonowania w wojskowej bazie.

Zdjęcia przedstawiały też życie codzienne Afgańczyków, ich zwyczaje, relacje z żołnierzami, w wielu przypadkach uśmiechnięte twarze dzieci mimo otaczającej ich biedy. Oprócz zdjęć sprzętu wojskowego, wyjazdów na patrole i inne zadania mogliśmy więc zobaczyć jak wygląda typowy Afgański szpital, zasady ruchu drogowego (a raczej ich brak), czy też zerknąć co serwuje się na żołnierskiej stołówce.

Tematów poważnych i wprawiających w refleksyjny nastój również nie zabrakło. Zapewne każdy z tej prelekcji wyszedł bogatszy o nowe spojrzenie zarówno na konflikty zbrojne czy też na sam Afganistan, który jak zaznaczał Piotr Maletka miałby szansę stać się istnym rajem turystycznym, gdyby oczywiście nie toczące się tam dziesiątkami lat konflikty.

Spotkanie zakończył bardzo pozytywny akcent. Odznaczony medalem za zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ został jeden z uczestników prelekcji - Michał Sosnowski. Był to wyraz podziękowania za zainicjowanie uchwały "Płock Weteranom", która została jednogłośnie uchwalona przez płocką radę miasta w marcu 2016r.

Dobrzykowska sala, którą wyznaczono na miejsce naszego spotkania w ten piątkowy wieczór zgromadziła ponad 40 osób. Warto również wspomnieć, że w godzinach przedpołudniowych ppor. Piotr Maletka odwiedził również uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Dobrzykowie.

Komentarze: Bądź pierwsza/y

Reklama


rekp

 

Polecamy

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress